10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

Przedstawiamy Wam 10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona dotyczących kreatywności i edukacji. Ken Robinson, to jedna z tych osób, które nie boją się stawiać odważnych tez na temat współczesnego systemu edukacji. Jego przemówienie o tym, jak szkoły zabijają naturalną, dziecięcą kreatywność, jest najpopularniejszym wystąpieniem w historii konferencji TED, które obejrzało do tej pory 35 mln widzów.

10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

Jak wiemy, kreatywność jest dziś bardzo ceniona przez pracodawców. Każdy chce mieć kreatywnych pracowników, którzy potrafią tworzyć i wdrażać nowe rozwiązania. Bardzo często jednak zdarza się, że już w szkołach ogranicza się dziecięcą kreatywność poprzez zamykanie uczniów w sztywnych ramkach precyzyjnie określonych programów i metod. Ken Robinson od lat głośno mówi o tym, że szkoły zabijają kreatywność, zamiast ją rozwijać. Jak to zmienić? Warto jeszcze raz przemyśleć, czym jest kreatywność, pozbyć się mitów, które je otaczają i zobaczyć, co ją ogranicza. Poniżej prezentujemy 10 inspirujących cytatów, które warto przemyśleć:

1.

Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji.

2.

Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać.

3.

Gdy ludzie mówią mi, że nie są kreatywni, zakładam, że jeszcze nie wiedzą, co to znaczy.

4.

Jedynym z głównych powodów, dla których tak wielu ludzi myśli, że nie są kreatywni, jest edukacja.

5.

Picasso powiedział kiedyś, że wszystkie dzieci są urodzonymi artystami. Problemem jest pozostać artystą, gdy się dorasta.

6.

Podobnie jak fabryki, szkoły są szczególnymi obiektami z jasno określonymi granicami odgradzającymi je [dzieci] od świata zewnętrznego.

7.

Postrzeganie edukacji jako przygotowania na coś, co ma się zdarzyć później , może doprowadzić do pomięcia faktu, że pierwszych szesnaście czy osiemnaście lat życia nie jest próbą. Młodzi ludzie przeżywają swoje życie w tej chwili.

8.

To, jak postrzegamy okoliczności, w których się znajdujemy oraz jak stwarzamy i przyjmujemy możliwości, zależy w dużej mierze od tego, czego od siebie oczekujemy.

9.

Kreatywność jest wyjściem poza wyobraźnię, bo wymaga, żeby daną rzecz rzeczywiście wykonywać, a nie tylko myśleć o niej.

10.

Gorąco wierzę, że wszyscy rodzimy się z ogromnym pokładem naturalnych zdolności i że tracimy kontakt z wieloma z nich, w miarę jak spędzamy coraz więcej czasu na świecie. Jak na ironię, jedną z głównych tego przyczyn jest edukacja.

 

Powyższe cytaty zostały wybrane z książek:

Element Uchwycić Żywioł

“Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”

 • Czy jesteś w swoim Żywiole?

 • Czy znasz swoje naturalne talenty?

 • Czy odkryłeś pasję?

 • Czy wiesz, jakie są największe uzdolnienia Twoich dzieci?

  Twój Żywioł to miejsce, w którym naturalne talenty spotykają się z pasją. Kiedy ludzie są w swoim Żywiole, czują się prawdziwie sobą, są szczęśliwi i dochodzą do największych osiągnięć.

  Ken Robinson przez całą karierę pracował jako pedagog: nauczyciel, wykładowca, a także reformator systemów edukacji. Jest głęboko przekonany, że każdy z nas rodzi się z ogromnym pokładem naturalnych talentów. Niestety wielu z nas ich nie odkrywa, a jedną z głównych przyczyn jest edukacja.

  W tej książce, czerpiąc z historii kilkudziesięciu osób wiodących w swoich dziedzinach – jak były Beatles Paul McCartney,

  aktorka Meg Ryan, reżyser Riddley Scott, fizyk Richard Feynman, przedsiębiorca i miliarder Richard Branson czy rysownik Matt Groening – pokazuje, jak na nowo połączyć się z naturalnymi talentami, odkryć pasję i znaleźć się w swoim Żywiole.

  Uchwycić Żywioł to bestseller autorstwa jednego z najpopularniejszych współczesnych mówców, napisany jako rozwinięcie słynnego wykładu: “Czy szkoły zabijają kreatywność?”.

ucząc się kreatywności

“Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności”

Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności to lektura pełna przykładów, naukowych analiz, a także zabawnych anegdot, stanowiąca szczegółową diagnozę edukacji i wielu innych sfer życia społecznego, a jednocześnie wezwanie do zmiany – do odkrycia w sobie niewyczerpanych pokładów zdolności kreatywnych, które stanowią o naszej przyszłości.

W książce Ken Robinson udziela odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania:

• Dlaczego promowanie kreatywności jest kwestią fundamentalną? Liderzy biznesu, politycy i pedagodzy podkreślają ogromne znaczenie promowania kreatywności i innowacyjności. Dlaczego jest to ważne?
• W czym tkwi problem? Dlaczego ludzie potrzebują pomocy, by stać się kreatywnymi? Dzieci przecież kipią od pomysłów! Dlaczego po okresie dorastania wydaje nam się, że już nie jesteśmy kreatywni?
• Z czym się to wiąże? Czym jest kreatywność? Czy wszyscy są kreatywni czy też tylko nieliczni? Czy można rozwijać kreatywność, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

 

 

 

 

 

 

 

w kategorii: blog
Powrót