10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

Przedstawiamy Wam 10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona dotyczących kreatywności i edukacji. Ken Robinson, to jedna z tych osób, które nie boją się stawiać odważnych tez na temat współczesnego systemu edukacji. Jego przemówienie o tym, jak szkoły zabijają naturalną, dziecięcą kreatywność, jest najpopularniejszym wystąpieniem w historii konferencji TED, które obejrzało do tej pory 35 mln widzów.

10 inspirujących cytatów z książek Kena Robinsona

Jak wiemy, kreatywność jest dziś bardzo ceniona przez pracodawców. Każdy chce mieć kreatywnych pracowników, którzy potrafią tworzyć i wdrażać nowe rozwiązania. Bardzo często jednak zdarza się, że już w szkołach ogranicza się dziecięcą kreatywność poprzez zamykanie uczniów w sztywnych ramkach precyzyjnie określonych programów i metod. Ken Robinson od lat głośno mówi o tym, że szkoły zabijają kreatywność, zamiast ją rozwijać. Jak to zmienić? Warto jeszcze raz przemyśleć, czym jest kreatywność, pozbyć się mitów, które je otaczają i zobaczyć, co ją ogranicza. Poniżej prezentujemy 10 inspirujących cytatów, które warto przemyśleć:

1.

[pullquote align=center]

Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji.

[/pullquote]

2.

[pullquote align=center]

Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać.

[/pullquote]

3.

[pullquote align=center]

Gdy ludzie mówią mi, że nie są kreatywni, zakładam, że jeszcze nie wiedzą, co to znaczy.

[/pullquote]

4.

[pullquote align=center]

Jedynym z głównych powodów, dla których tak wielu ludzi myśli, że nie są kreatywni, jest edukacja.

[/pullquote]

5.

[pullquote align=center]

Picasso powiedział kiedyś, że wszystkie dzieci są urodzonymi artystami. Problemem jest pozostać artystą, gdy się dorasta.

[/pullquote]

6.

[pullquote align=center]

Podobnie jak fabryki, szkoły są szczególnymi obiektami z jasno określonymi granicami odgradzającymi je [dzieci] od świata zewnętrznego.

[/pullquote]

7.

[pullquote align=center]

Postrzeganie edukacji jako przygotowania na coś, co ma się zdarzyć później , może doprowadzić do pomięcia faktu, że pierwszych szesnaście czy osiemnaście lat życia nie jest próbą. Młodzi ludzie przeżywają swoje życie w tej chwili.

[/pullquote]

8.

[pullquote align=center]

To, jak postrzegamy okoliczności, w których się znajdujemy oraz jak stwarzamy i przyjmujemy możliwości, zależy w dużej mierze od tego, czego od siebie oczekujemy.

[/pullquote]

9.

[pullquote align=center]

Kreatywność jest wyjściem poza wyobraźnię, bo wymaga, żeby daną rzecz rzeczywiście wykonywać, a nie tylko myśleć o niej.

[/pullquote]

10.

[pullquote align=center]

Gorąco wierzę, że wszyscy rodzimy się z ogromnym pokładem naturalnych zdolności i że tracimy kontakt z wieloma z nich, w miarę jak spędzamy coraz więcej czasu na świecie. Jak na ironię, jedną z głównych tego przyczyn jest edukacja.

[/pullquote]

 

Powyższe cytaty zostały wybrane z książek:

Element Uchwycić Żywioł

“Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”

 • Czy jesteś w swoim Żywiole?

 • Czy znasz swoje naturalne talenty?

 • Czy odkryłeś pasję?

 • Czy wiesz, jakie są największe uzdolnienia Twoich dzieci?

  Twój Żywioł to miejsce, w którym naturalne talenty spotykają się z pasją. Kiedy ludzie są w swoim Żywiole, czują się prawdziwie sobą, są szczęśliwi i dochodzą do największych osiągnięć.

  Ken Robinson przez całą karierę pracował jako pedagog: nauczyciel, wykładowca, a także reformator systemów edukacji. Jest głęboko przekonany, że każdy z nas rodzi się z ogromnym pokładem naturalnych talentów. Niestety wielu z nas ich nie odkrywa, a jedną z głównych przyczyn jest edukacja.

  W tej książce, czerpiąc z historii kilkudziesięciu osób wiodących w swoich dziedzinach – jak były Beatles Paul McCartney,

  aktorka Meg Ryan, reżyser Riddley Scott, fizyk Richard Feynman, przedsiębiorca i miliarder Richard Branson czy rysownik Matt Groening – pokazuje, jak na nowo połączyć się z naturalnymi talentami, odkryć pasję i znaleźć się w swoim Żywiole.

  Uchwycić Żywioł to bestseller autorstwa jednego z najpopularniejszych współczesnych mówców, napisany jako rozwinięcie słynnego wykładu: “Czy szkoły zabijają kreatywność?”.

ucząc się kreatywności

“Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności”

Oblicza umysłu. Ucząc się kreatywności to lektura pełna przykładów, naukowych analiz, a także zabawnych anegdot, stanowiąca szczegółową diagnozę edukacji i wielu innych sfer życia społecznego, a jednocześnie wezwanie do zmiany – do odkrycia w sobie niewyczerpanych pokładów zdolności kreatywnych, które stanowią o naszej przyszłości.

W książce Ken Robinson udziela odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania:

• Dlaczego promowanie kreatywności jest kwestią fundamentalną? Liderzy biznesu, politycy i pedagodzy podkreślają ogromne znaczenie promowania kreatywności i innowacyjności. Dlaczego jest to ważne?
• W czym tkwi problem? Dlaczego ludzie potrzebują pomocy, by stać się kreatywnymi? Dzieci przecież kipią od pomysłów! Dlaczego po okresie dorastania wydaje nam się, że już nie jesteśmy kreatywni?
• Z czym się to wiąże? Czym jest kreatywność? Czy wszyscy są kreatywni czy też tylko nieliczni? Czy można rozwijać kreatywność, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

 

 

 

 

 

 

 

w kategorii: blog
Powrót