André Stern – WIDEO – odc. 5 – jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla swojego dziecka? Pianino, taniec, tenis, angielski – które najlepiej pomogą mu rozwinąć potrzebne kompetencje i umiejętności? Jak urozmaicać mu czas i zachęcać do uczestniczenia? Posłuchajcie opinii André Sterna, który nigdy nie uczył się w szkole, a swoje liczne talenty rozwinął dzięki zajęciom z mistrzami.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać? – Transkrypcja filmu

Z powodu naszych oczekiwań dzieci mają obsesję na punkcie “stawania się”. A kiedy koncentrujemy się na “stawaniu się”, brakuje nam czasu, żeby “być”. Ciągle chcemy, by nasze dzieci bardziej się starały, wkładały więcej wysiłku, robiły postępy…. “Robienie postępów” to nasz okropny sposób na to, by kierować uwagę na przyszłość, na stawanie się, tak że nie mamy już czasu, by być.

Dlatego im bardziej pchamy dzieci w stronę różnych aktywności, kursów, pianina, judo, tańca i wszystkiego, co przychodzi nam do głowy, by je czymś zająć, kształcić, by uczyły się nowych umiejętności, tym bardziej wpychamy je w myślenie o “stawaniu się”, zamiast o “byciu”.

Za każdym razem, gdy dajemy się ponieść naszej pedagogicznej pasji, powstrzymujemy dzieci przed poświęceniem się tej aktywności, która pozwala im nawiązać kontakt ze światem, stać się obywatelami świata, stać się aktorami, widocznymi podmiotami społeczeństwa – zabawie.

Dzieci są stworzone do zabawy, od świtu do zmierzchu. A my nie zostawiamy im na to ani miejsca, ani czasu.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

W kolejnym odcinku André Stern powie w nim o tym, jak oceniać dzieci, by wspierać ich rozwój. Oglądajcie już w przyszły czwartek.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót