André Stern – WIDEO – odc. 10 – Co robić, gdy dziecko się złości?

Co zrobić, gdy dziecko się złości? Często jako rodzice zadajemy sobie pytanie, jednocześnie staramy się unikać konfliktów i często też oceniamy je negatywnie. Nie chodzi o to, by unikać konfliktów, ale by znajdować rozwiązania.

André Stern znów pomaga nam spojrzeć na świat oczami dziecka.

Co robić, gdy dziecko się złości? – transkrypcja filmu

Często staramy się unikać konfliktów, często też oceniamy je negatywnie. Taki komunikat przekazujemy naszym dzieciom. Jest brzydko, źle, niedobrze złościć się. Nie chodzi o to, by unikać konfliktów, ale by znajdować rozwiązania. Jeśli nie traktujemy naszych dzieci jak osób równych sobie – jeśli nie rozmawiamy jak “równy z równym”, w cztery oczy, możemy zauważyć, że kiedy dziecko jest ogarnięte złością, nie wie, czy ten stan jest przejściowy cz trwały. To my wiemy, że złoszczenie się jest procesem. Dziecku, które jest przepełnione złością, wydaje się, że tak już zostanie na zawsze, że to tak nowy stan, ewolucja, że podobnie jak zmienia się jego wzrost, zmienia się też stan umysłu. Do nas należy – a nie zawsze jest to łatwe – znalezienie sposobu, by pomóc dziecku znaleźć coś pozytywnego w jego złości. Ważne, jaki ma ono stosunek do nas. Ważne, by mu powiedzieć, że to nie ono jest złe, lecz potraktować daną sytuację jako okazję do znalezienia wspólnej drogi dialogu. Ale droga dialogu wymaga  ustawienia się na równym poziomie z dzieckiem, a nie przyjmowania postawy: “ja tu jestem dorosły i mam władzę, a ty jesteś dzieckiem i musisz mi się podporządkować”, czyli  być grzecznym. Jeśli będziemy rozmawiać z dzieckiem jak równy z równym, podmiot z podmiotem, zmienimy całą sytuację. Wtedy najczęściej wystarczy, jeśli powiemy: “Nikomu innemu nie powiem, że widzę twoją złość”.  

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót