André Stern – WIDEO – odc. 6 – Jak przygotować się na edukację bez szkoły?

Jak przygotować się na edukację bez szkoły? Co jeśli pracuję zawodowo? Jeśli nie mam wystarczającej ilości pieniędzy? Jeśli nie mam odpowiedniego wykształcenia? Jak radzili sobie z tym rodzice André?

Jak przygotować się na edukację bez szkoły? – transkrypcja filmu

Jeśli czekamy na odpowiednie okoliczności, na warunki, które umożliwią nam przyjęcie tej nowej postawy względem dziecka, jeśli czekamy, aż warunki zewnętrzne pozwolą nam szanować rytm i “rytuały” dzieciństwa, będziemy czekać w nieskończoność. Ponieważ takie warunki nigdy spontanicznie się nie zdarzają.

To wymaga podjęcia decyzji, którą każdy może podjąć – dlatego, że nie wymaga ona posiadania określonej ilości pieniędzy czy czasu, nie musimy być bogaci ani odpowiednio wykształceni, gdyż nie chodzi w niej o nas. Chodzi o decyzję, by szanować sprawy dotyczące dziecka, wychodząc nie od naszych idei, wyobrażeń, dobrych czy złych doświadczeń, ale wychodząc od dziecka.

Kiedy to zrobimy, będziemy szanowali spontaniczną skłonność dziecka, którą jest zabawa oraz chęć wyjścia w szeroki świat, na spotkanie innych ludzi i wszelkiej różnorodności.

To nie jest samotna droga. Nawet gdybyśmy byli tylko z naszymi rodzicami, co jest mało prawdopodobne, to byłby to nieustanny dialog. Dialog, a nie “autodydaktyka” – w słowie “samouk” pobrzmiewa nuta samotności.

Nikt z nas nie nauczył się języka ojczystego sam. Nauczyliśmy się go bez nauczania. Rodzice nas go nie nauczyli, ani nie nauczyliśmy się go sami. Nauczyliśmy się go, ponieważ wszędzie wokół byli ludzie, którzy mówili tym językiem. W ten właśnie sposób uczymy się wszystkiego.

Nie musimy “iść” w szeroki świat. Szeroki świat jest u naszych stóp, niezależnie od pieniędzy, kultury, zasobów ani nawet od dyspozycyjności naszych rodziców.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót