André Stern – WIDEO – odc. 1. – Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były szczęśliwe

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka z serii filmów wideo z André Sternem pt. „Niezbędnik świadomego rodzica”, w których odpowiada na pytania dotyczące edukacji bez szkoły, szczęśliwego dzieciństwa i postawy zaufania i szacunku do dzieci.

W tym odcinku Stern mówi o tym, w jakich warunkach nasze dzieci są szczęśliwe oraz jak wydobyć z nich ich najlepsze zalety.

Transkrypcja filmu

Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci stały się kiedyś szczęśliwymi dorosłymi. I chcemy tego tak bardzo, że zapominamy żyć na ich oczach jak szczęśliwi dorośli.

Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci pewnego dnia, jako dorośli, posiadały pewne zalety. Zalety, które bardzo chcielibyśmy widzieć u dorosłych. Okazuje się, że każde dziecko wykazuje właśnie te zalety, kiedy jest w swoim świecie, którym jest zabawa.

Chcielibyśmy, aby dorośli wykazywali choćby cząstkę tej nieprawdopodobnej koncentracji, jaką wykazuje dziecko, które się bawi. Chcielibyśmy, żeby dorośli wykazywali choćby cząstkę tej powagi, jaką wykazuje dziecko, które się bawi. Chcielibyśmy zobaczyć u dorosłych tę wytrwałość dziecka, które się bawi. Jego zdolność do bawienia się wciąż w tę samą rzecz – bez zmęczenia, bez znudzenia, bez potrzeby zmiany. Chcielibyśmy, aby dorośli czuli tę niesamowitą wolność dziecka, które się bawi. I chcielibyśmy, żeby dorośli mieli tę wspaniałą kreatywność dziecka, które się bawi.

Okazuje się, że wszystkie te zalety nie są wyuczone, ale wrodzone, spontaniczne u dziecka, które się bawi. To wyjątkowy absurd, że tak bardzo chcemy, by dzieci w dorosłości posiadały te zalety, iż “wyrywamy” je ze świata, w którym je wykazują, aby te zalety w nich wykształcić.

André Stern – Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia i subskrybowania naszego kanału. Kolejny odcinek już za tydzień, w którym Stern powie o tym, co zrobić, jeśli dziecko zamiast się uczyć chce tylko grać w gry komputerowe.

 

w kategorii: blog
Powrót