André Stern – WIDEO – odc. 14 – Trudne dziecko – jak sobie poradzić?

Często słyszymy określenie “trudne dziecko” – co tak naprawdę kryje się pod tym stwierdzeniem? Czy trudne dzieci istnieją, a jesli tak, jak należy z nimi rozmawiać?

André Stern dzieli się z nami doświadczeniem, odpowiadając na kolejne pytanie, które nurtuje rodziców i wychowawców.

 

Trudne dziecko – jak sobie poradzić? – transkrypcja filmu

Nie, nie znam trudnych dzieci. Chcę zauważyć, i to ważne, że co, oo których mówi się, że mają zaburzenia, to właśnie najlepsi z nas. Dzieci, które są wystarczająco silne, by przeciwstawić się pewnemu rodzajowi traktowania, silne, by odrzucić “grę władzy”, próbę wtłoczenia ich w ramy, które im nie odpowiadają… Jeśli są wystarczająco mocni, by przeciwstawić się także temu co jest obce do ich spontanicznych zachowań, to my mamy generalnie zwyczaj diagnozowania ich, oceniania jako  z ADHD-e,trudnych, dziecko, które płacze.. Trzeba mieć świadomość tego, że dziecko, które protestuje, protestuje ponieważ coś mu nie odpowiada. Manifestuje brak komfortu, nie chce być niemiłe wobec otoczenia. Zawsze są to sygnały…Oczywiście istnieją dzieci, które b. szybko rezygnują z zachowania spontanicznego na korzyść zachowania ogólnie przyjętego, mają w sobie tę lojalność…I to są te dzieci,które zwykliśmy uważać za niesprawiające kłopotu, ponieważ jak mówi Charles K. “określamy dziecko jako samodzielne wówczas gdy samo z siebie zachowuje się tak jak byśmy tego od niego oczekiwali”, podczas gdy inne dzieci, które nie chcą zrezygnować  ze swoich spontanicznych zachowań, stają się tymi, które określamy jako “trudne”. I jakby przez przypadek, te “trudne” dzieci są pełne miłości, kiedy tę miłość odczuwają, kiedy się im mówi – kocham cię takiego, jaki jesteś, tzn. nie musisz się zmieniać, być kimś innym, odpowiadać moim
wyobrażeniom… To dziwne, ale dziecko do którego dociera taki przekaz, przestaje być dzieckiem “trudnym”, przestaje być defensywne, ciągle skłonne do obrony, do zamykania się w sobie by przetrwać. Generalnie powtórzę raz jeszcze- są to najlepsi z nas, których “patologizujemy”.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót