André Stern – WIDEO – odc. 12 – Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

 Jak przerwać dziecku zabawę, kiedy trzeba ją przerwać? Jak nauczyć wykonywania obowiązków domowych? Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Jak zachęcić dziecko do sprzątania? – transkrypcja filmu

Widzę w tym pytaniu dwa pytania. Pierwsze – jak przerwać dziecku zabawę, kiedy trzeba ją przerwać, i drugie – jak nauczyć dziecko wykonywania obowiązków domowych, tego wszystkiego, co trzeba w życiu robić. A więc: dziecko, które się bawi, jeśli bawi się w obecności dorosłych, którzy przyjmują względem niego określoną postawę, czyli szanują jego zabawę, rozumieją, że bawiące się dziecko jest istotą, która oddaje się najważniejszemu dla niej zajęciu, nie ma problemu, by przerwać zabawę, o ile przerywanie nie jest przeważające. Jeśli dziecko nie ma poczucia, że ciągle musi przerywać zabawę, lecz że przerywanie zabawy jest czymś, co zdarza się sporadycznie, a przede wszystkim – i w tym leży istota sprawy – jeśli dziecko widzi, że jeśli już musi przerwać zabawę, to nie dlatego, że nie traktuje jej poważnie, jeżeli ma pewność, że jeśli teraz przerwie zabawę, to będzie mogło ją kontynuować dokładnie od tego samego miejsca później, wówczas nie ma problemu. Ja na przykład nie musiałem prosić rodziców, żeby mógł pójść spać później i jeszcze trochę pobawić się wieczorem. Godzina, o której chodziliśmy spać, była częścią rytuału, który stanowił strukturę mojego życia i wiedziałem, że jeśli przerwę zabawę wieczorem, będę mógł kontynuować rano. Jeśli chodzi o to drugie pytanie, dotyczące sprzątania, obowiązków domowych, sprzątania ze stołu, ścielenia łóżka… Dzieci są jak my. Jeśli wykonujemy te rytuały na ich oczach i nie sprawiamy wrażenia, że są nieprzyjemne czy szkodzą zabawie, dzieci je zrobią. Zrobią je z nami. Poza tym nie muszą natychmiast sprzątać ze stołu naczyń po obiedzie. Ponieważ to nieprawda, że jeśli nie nauczą się tego w dzieciństwie, to nie będą tego robić później, kiedy będą dorośli. Wiemy z doświadczenia, że jeśli szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci, to pewnego dnia, kiedy dzieci staną się dorosłe, będą starały się w sposób naturalny stać się szczęśliwymi rodzicami szczęśliwych dzieci.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót