André Stern – WIDEO – odc. 4 – Czy dzieci potrzebują zadań domowych?

Czy musimy zadawać dzieciom zadania domowe? Czy ćwiczenie, powtarzanie, utrwalanie materiału w domu są potrzebne? André Stern jak zwykle dotyka samego sedna problemu.

Transkrypcja filmu

Zadania, ćwiczenia, prace do odrobienia w domu… Są dowodem na nieskuteczność metody, który wymaga ich zadawania. Jeśli dany temat nas poruszył, zainteresował od pierwszego razu, nie musimy “powtarzać materiału”. Kiedy zostaną uaktywnione nasze centra emocjonalne, tzn. kiedy jakaś rzecz nas dotknie, nie zapominamy jej. Zapominamy o czymś, kiedy nie uaktywniło to naszych uczuć. Jeżeli więc musimy jakąś rzecz powtórzyć, to dlatego, że nie poruszyła nas w chwili, w której się z nią zetknęliśmy. Inaczej mówiąc, została nam zaprezentowana w sposób lub w czasie, które nie były dla nas odpowiednie, które nie uaktywniły naszych emocji. Potrzebujemy więc zadań domowych jedynie wtedy, kiedy temat nas nie zainteresował. Jeśli zagadnienie nas interesuje, “powtarzanie materiału” staje się zbyteczne. To interesujące spostrzeżenie, ponieważ składnia nas do tego, żeby na nowo przemyśleć nasze nastawienie względem uczenia się.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Kolejny odcinek już w przyszły czwartek. André Stern powie w nim o tym, czy ocenianie jest dzieciom potrzebne do rozwoju.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót