André Stern – WIDEO – odc. 11 – Szkoła alternatywna – jaką wybrać?

Szkoła alternatywna – jak wybrać? Czym kierować się posyłając dziecko do szkoły? Czy szkoła alternatywna jest lepszym rozwiązaniem niż szkoła systemowa?

André Stern dzieli się z nami doświadczeniem, odpowiadając na kolejne pytanie, które nurtuje rodziców i wychowawców.

Szkoła alternatywna – jaką wybrać? – transkrypcja filmu

Nie chodziłem do szkoły, ponieważ rodzice mnie nie posłali, ale mogłem pójść, gdybym chciał. Z moimi dziećmi jest podobnie – nie chodzą do szkoły, ale mogą pójść. Nie podjęliśmy decyzji “przeciwko” szkole, lecz za “rytmem” i “rytuałem” dzieciństwa. To ogromna różnica opowiedzieć się “za” czymś lub “przeciwko “czemuś”. Gdybym musiał wybrać szkołę dla Antonina lub Beniamina, moich synów, nie wychodziłbym od swoich idei, nie wychodziłbym od siebie. Starałbym się przyjąć taki punkt widzenia, od jakiego wychodzą ich serca i nie mam pojęcia, co by wybrały. I nie muszę tego wiedzieć, bo to ich historia, nie moja. Dla mnie naturalnie, jako że dorastałem jako ktoś całkiem wolny w bezkresnym oceanie, każde akwarium, także to piękne, także demokratyczne, w wydaniu włoski, niemieckim czy innym… każde akwarium to ciągle akwarium.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót