Arno Stern – życie, praca i Malort – WIDEO

Arno Stern – życie, praca i Malort – WIDEO

Seria “Arno Stern – życie, praca, Malort” opowiada o niezwykłych odkryciach Arno Sterna, jego unikatowej pracowni malarskiej “Malort” oraz o tym, dlaczego i co malują dzieci. Arno Stern to uznany pedagog, odkrywca, założyciel autorskiej pracowni malarskiej Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad sześćdziesięciu lat; autor książek oraz jeden z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego “Alfabet”; ojciec André Sterna.

Arno Stern, Odkrywca – transkrypcja filmu

Pewnego dnia zapytano zapytano mnie o to, co robię, kim jestem. Czy jestem lekarzem? Nie, nie jestem. Profesorem? Nie. Artystą? Również nie. Czy jestem badaczem? Nie, nie jestem nim. Jestem odkrywcą i taka jest prawda. Niczego nie szukałem – będąc badaczem na ogół stawia się jakąś tezę i szuka przykładów na jej potwierdzenie. To nigdy nie był mój przypadek. Nigdy nie zaczynałem od tezy. Nigdy nie zaczynałem od idei – nie miałem takiej potrzeby, ponieważ spotkałem to, co odbywało się na przestrzeni każdej kartki w tak olbrzymiej ilości, obfitości, że mogło mnie to tylko zafascynować i to była moja codzienna praca. Przebywałem w tym jednym miejscu, poświęcając się tylko tej pracy.I nie ma w tym nic dziwnego, że znalazłem w tym coś nadzwyczaj oryginalnego.

 

Aby dobrze zdefiniować cechy “śladu”, który powstaje podczas zabawy malarza w Closlieu (tak nazywa się to miejsce) – w odróżnieniu od innych przejawów twórczości, z którymi najczęściej jest mylony ów “ślad” dziecka – potrzeba, abym opowiedział trochę o przeszłości…


Arno Stern “Odkrywanie Śladu. Czym jest zabawa malarska”

„Odkrywanie śladu” to jedna z najpopularniejszych książek Arno Sterna, w której opisuje swoje badania, odkrycia i proces pracy w pracowni malarskiej. Autor w niesamowicie precyzyjny sposób prowadzi czytelnika przez świat dziecięcej zabawy malarskiej – od pierwszych śladów dziecka, które pozostawia na papierze, po najbardziej złożone obrazy. Jego ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i nieustanne prowadzenie Malortu sprawiają, że książka stanowi niesamowite kompendium wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest malarska ekspresja dziecka oraz jak naturalnie możemy ją wspierać. Arno, mimo wielu osiągnięć, pozostaje bacznym obserwatorem najdrobniejszych ruchów dziecka – nie ocenia, nie krytykuje, ale otwiera przed nim oraz przed dorosłym czytelnikiem zupełnie nową perspektywę dziecięcego świata.

 

w kategorii: blog
Powrót