Arno Stern

Arno-Stern, zdjęcieArno Stern (ur. w 1924 r. w Kassel, Niemcy) – uznany pedagog, badacz procesów uczenia się, twórca autorskiej pracowni malarskiej Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad pięćdziesięciu lat, autor książek oraz jeden z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego Alfabet.

Po II wojnie światowej Arno Stern podjął pracę w ośrodku dla sierot wojennych pod Paryżem. Nie mając kwalifikacji, improwizował przy użyciu takich środków, jakie miał do dyspozycji. Kiedy udało mu się zdobyć przybory malarskie, dostrzegł pozytywny wpływ tej aktywności na dzieci. Zaczęła też przychodzić do niego coraz większa liczba młodych ludzi. Po zamknięciu domu dziecka postanowił otworzyć pracownię malarską w Paryżu.

W połowie lat sześćdziesiątych odbył osiem podróży do najbardziej oddalonych zakątków Ziemi, aby odnaleźć ludy, które ze względu na odosobnienie (gdyż zamieszkiwały dżunglę, Andy, pustynię itp.) pozostały nienaruszone przez wpływy zachodniego świata i edukacji. Badania prowadzone podczas podróży zaowocowały przełomowymi wnioskami na temat spontanicznych skłonności istoty ludzkiej oraz roli zabawy w rozwoju i kształceniu.

Dziś, mając ponad dziewięćdziesiąt lat, wygłasza wykłady w wielu krajach świata, prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu swoich metod kształcenia, a także kursy w szkołach i na uniwersytetach. Był ekspertem technicznym UNESCO oraz zakładał pracownie przy szpitalach i centrach kultury.

Jest autorem książki: Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2016) oraz Mój ojciec, mój przyjaciel (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2016) napisanej wspólnie z André Sternem.

w kategorii: autorzy

Książki:

Powrót