Efektywne nauczanie – “Kreatywne szkoły” (fragment)

Efektywne nauczanie – “Kreatywne szkoły” (fragment)

Już wkrótce Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela, dlatego w tym tygodniu dzielimy się z Wami inspirującymi fragmentami naszych książek. Będzie o nauczycielach, pasjach i byciu mistrzem. Zapraszamy codziennie na naszą stronę i fanpage.

Dziś przedstawiamy “Kreatywne szkoły” Kena Robinsona. Zapraszamy do lektury 🙂

Niektórzy zakładają, że podstawowym zadaniem nauczyciela jest nauczanie bezpośrednie. Ta metoda ma oczywiście swoje istotne miejsce w kształceniu. Czasem podczas zajęć z całą klasą, czasem w mniejszych grupach, a czasem przy pracy indywidualnej. Ale najlepsi nauczyciele korzystają z bogatego repertuaru umiejętności i technik. Nauczanie bezpośrednie jest tylko jedną z nich, a wiedza o tym, kiedy i w jaki sposób wykorzystać odpowiednią technikę, stanowi istotę wspaniałego nauczania. Jak w przypadku wszystkich prawdziwych profesji potrzeba oceny i znawstwa, żeby wiedzieć, co sprawdzi się najlepiej.

Kiedy idziesz do lekarza, oczekujesz, że będzie miał dużą wiedzę ogólną z zakresu medycyny oraz że będzie się specjalizował w jakiejś konkretnej dziedzinie. Ale oczekujesz także, że zastosuje to, co wie, do twojego konkretnego przypadku i potraktuje cię jako indywidualnego pacjenta ze szczególnymi potrzebami. Z nauczaniem jest tak samo. Najlepsi nauczyciele stale dostosowują swoje strategie do potrzeb i możliwości chwili. Efektywne nauczanie to nieustanny proces dostosowywania, oceniania i reagowania na energię i zaangażowanie uczniów.

(fragment książki “Kreatywne szkoły” Kena Robinsona)

“Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację”

W książce Kreatywne szkoły Ken Robinson rozwija myśli zawarte w swojej słynnej prelekcji „Czy szkoły zabijają kreatywność” i prezentuje przełomowe, praktyczne rozwiązania dotyczące kluczowej kwestii dla współczesnych społeczeństw: transformacji szkół i systemów edukacji.

Robinson krytykuje przestarzały, przemysłowy model edukacji i pokazuje, jak wdrożyć wysoce spersonalizowany, ekologiczny model, który pozwala na wykorzystanie bezprecedensowych możliwości XXI wieku, by wykształcić całe osobowości uczniów i przygotować ich do wyzwań współczesnego świata.

Książka Kreatywne szkoły – pełna przykładów, przełomowych badań i rekomendacji profesjonalistów z całego świata, a także napisana z właściwym Robinsonowi wciągającym stylem i poczuciem humoru – zainspiruje nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i decydentów, by na nowo przemyśleli prawdziwą naturę i cele edukacji.

Co możesz zrobić? Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, nauczycielem, rodzicem, dyrektorem placówki czy decydentem, jeśli w jakikolwiek sposób jesteś zaangażowany w edukację, możesz być częścią zmiany.

 

w kategorii: blog
Powrót