Formulacja – Arno Stern odc. 4. – WIDEO

Formulacja – Arno Stern odc. 4. – WIDEO

 

Seria “Arno Stern – życie, praca, Malort” opowiada o niezwykłych odkryciach Arno Sterna, jego unikatowej pracowni malarskiej “Malort” oraz o tym, dlaczego i co malują dzieci. Arno Stern to uznany pedagog, odkrywca, założyciel autorskiej pracowni malarskiej Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad sześćdziesięciu lat; autor książek oraz jeden z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego “Alfabet”; ojciec André Sterna.

 

Fromulacja – Arno Stern – transkrypcja

 

Ślad nie jest przypadkowy, nie jest też wymyślony, jak utrzymywali niektórzy. Przynależy on do pewnego kodu. Kiedy dokonałem tego odkrycia i ono się potwierdziło, zauważyłem, że wszystkie dzieci robią to samo i w ten sam sposób. To był pierwszy fakt.

 

Zostałem odkrywcą, co pozwoliło mi zająć się wyszukiwaniem rzeczy, które wszystkie dzieci przedstawiają w swoich rysunkach – w tym, co nazywamy “rysunkiem”, a czego nie powinniśmy tak nazywać. To ciekawe, że właściwie nie ma synonimów dla słowa „rysunek”. Nie da się go zastąpić.

 

Jeśli chcemy ów „ślad” nazwać w inny sposób, nie mamy żadnego słowa do dyspozycji. Musimy więc użyć słowa „ślad”, co nie do końca bywa zrozumiałe, ale po prostu nie ma innego słowa. To ciekawe – nie ma innego słowa, ponieważ nigdy go nie było… To potwierdza założenie, że „ślad” zawsze służył do komunikacji.

Stwierdziłem więc, że wszystkie dzieci, które przychodziły do mnie malować, a  które były tak liczne, robiły to samo.

Skąd były te dzieci? Z Paryża, ale pochodziły z różnych miejsc – z Włoch, USA, Niemiec, Hiszpanii albo ze Szwecji… ale w tych krajach życie wyglądało tak samo –  dzieci żyły w podobnym otoczeniu – więc może to było przyczyną?

 

Ale powiedziałem sobie, że przecież nie wszyscy ludzie żyją tak samo jak my, w tzw. społeczeństwie przemysłowym.

Na przykład tacy nomadowie – ich życie na pustyni wygląda inaczej. Czy dzieci nomadów rysują to samo, co dzieci w Closlieu w Paryżu? Czy też coś innego, właściwego dla ich kultury? Nikt nie mógł mi odpowiedzieć na to pytanie…


Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska – Arno Stern

“Odkrywanie śladu” to jedna z najpopularniejszych książek Arno Sterna, w której opisuje swoje badania, odkrycia i proces pracy w pracowni malarskiej. Autor w niesamowicie precyzyjny sposób prowadzi czytelnika przez świat dziecięcej zabawy malarskiej – od pierwszych śladów dziecka, które pozostawia na papierze, po najbardziej złożone obrazy.

 

Jego ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i nieustanne prowadzenie autorskiej pracowni malarskiej – Malort – sprawiają, że książka stanowi niesamowite kompendium wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest malarska ekspresja dziecka oraz jak naturalnie możemy ją wspierać. Arno, mimo wielu osiągnięć, pozostaje bacznym obserwatorem najdrobniejszych ruchów dziecka – nie ocenia, nie krytykuje, ale otwiera przed nim oraz przed dorosłym czytelnikiem zupełnie nową perspektywę dziecięcego świata.

w kategorii: blog
Powrót