André Stern – WIDEO – odc. 8 – Kary i nagrody

Jak działają na dzieci kary i nagrody? Kto tak naprawdę ich potrzebuje? Czy chwalenie dzieci im pomaga? Czy kary i nagrody nie są sprzeczne z opinią dziecka o sobie samym?

André Stern kolejny raz rzuca nowe światło na szeroko dyskutowany problem, jakim są kary i nagrody.

Kary i nagrody – transkrypcja filmu

Musimy zdawać sobie sprawę, że nagradzanie dziecka, któremu według nas coś się udało, jest tak samo szkodliwe jak karanie. Jest to po prostu kolejny sposób manipulowania dzieckiem. Zarówno w przypadku nagradzania, jak i karania mamy do czynienia z poglądem dorosłego, który je ocenia. Dziecko tego nie potrzebuje. Pragnie po prostu by je dostrzeżono. Samo postrzega siebie jako osobę dobrą – w odpowiednim miejscu i czasie. Postrzeganie dziecka wolne jest od wszelkich pojęć wartościujących typu: dobry, lepszy, gorszy, nagradzany za swoje wysiłki lub karany za błędy… Przeciwnie – myśli: jestem doceniany taki, jaki jestem i nie muszę być inny, by mnie bardziej kochano. Jestem kochany, ponieważ jestem tym, kim jestem i robię to, co robię.

Niezbędnik świadomego rodzica

W „Niezbędniku świadomego rodzica” André Stern odpowiada na pytania dotyczące tego, jak w praktyce wyglądało jego dzieciństwo bez szkoły, na czym polegała świadoma postawa jego rodziców i jakie problemy możemy napotkać, chcąc uczyć dzieci poza głównym nurtem edukacji.

Zapraszamy do śledzenia nowych odcinków i subskrybowania naszego kanału na YouTube.

w kategorii: blog
Powrót