Ken Robinson

ken

Sir Ken Robinson (ur. w 1950 r. w Liverpoolu) jest pisarzem, mówcą oraz uznanym na arenie międzynarodowej doradcą i liderem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.

Syn Jamesa i Ethel Robinsonów, urodził się w Liverpoolu w Anglii jako jeden z siedmiorga dzieci w rodzinie robotniczej. Uważa, że to jego wspaniała rodzina zainspirowała go do bycia dożywotnim adwokatem edukacji. Po wypadku w miejscu pracy jego ojciec doznał porażenia czterokończynowego (tetraplegia). Mimo tego pozostał w centrum życia rodziny.

Kiedy Ken zachorował na chorobę Heinego-Medina w wieku lat czterech, jego rodzice motywowali go, żeby doskonalił się w edukacji i nie pozwolił, żeby określała go choroba.

W latach 1989-2001 był Profesorem Kształcenia Artystycznego na Uniwersytecie w Warwick. Otrzymał honorowe tytuły naukowe od Open University and the Central School of Speech and Drama, Birmingham City University, Rhode Island School of Design, Ringling College of Art and Design oraz Liverpool Institute for Performing Arts.

W roku 1998 rząd Wielkiej Brytanii zaproponował mu poprowadzenie Narodowej Komisji do Spraw Kreatywności, Edukacji i Ekonomii. Komisja zebrała czołowych ludzi biznesu, szkolnictwa, naukowców i artystów. Jego raport z prac komisji: All Our Futures: Creativity, Culture and Education (Raport Robinsona) po opublikowaniu zdobył ogromne uznanie. The London Times napisał: „Ten raport dotyczy niektórych najważniejszych kwestii, przed którymi stoi biznes XXI wieku. Każdy prezes czy dyrektor do spraw zasobów ludzkich powinien nim uderzyć w stół i domagać się działań”.

W 2001 roku został wybrany Mówcą Roku Speakers for Business głosami ponad 200 światowych i europejskich firm.

W 2003 roku Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki za wkład w dziedziny kreatywności, edukacji i sztuki.

W 2005 roku został ogłoszony jednym z „Wiodących Głosów” Time/Fortune/CNN.

W 2006 roku wystąpił po raz pierwszy na kalifornijskiej konferencji TED, dając prelekcję pod tytułem: „Czy szkoły zabijają kreatywność?”. Zyskał dzięki niej ogromną międzynarodową popularność, do dziś jest to najpopularniejsze video na stronie TEDa. Prelekcję można zobaczyć pod adresem: http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity

 

Współpracował z rządami państw w krajach Europy i Azji, z międzynarodowymi agencjami, firmami z Fortune 500, narodowym i stanowym systemem edukacji, organizacjami non-profit i z niektórymi wiodącymi światowymi organizacjami kulturowymi, takimi jak Komisja Europejska, UNESCO, Rada Europy, Royal Shakespeare Company, Liverpool Institute for Performing Arts Sir Paula McCartneya, Royal Ballet, Hong Kong Academy for Performing Arts oraz Education Comission of the States.

Jest ogromnie popularny jako inspirujący mówca. Ma niespotykany talent do przedstawiania głębokich kwestii z ogromnym humorem, pasją i bystrością.

Obecnie mieszka w Los Angeles ze swoją żoną Marią-Teresą i dwójką dzieci, Jamesem i Kate.

Jego książka Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2012) The Element: How Finding Your Passion Changes Everything) już w roku wydania (2009) znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Jak dotąd została przetłumaczona na trzydzieści języków.

Jest także autorem książek: Oblicza Umysłu. Ucząc się kreatywności (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2001) Out of Our Minds: Learning to be Creative oraz Odkryj swój Żywioł. Jak odkryć swoje talenty, odnaleźć pasję i zmienić swoje życie, (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2015) Finding Your Element: How to Discover Your Talents and Passions and Transform Your Life. Długo oczekiwaną pozycją jest książka Kreatywne Szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację (wyd. polskie: Wydawnictwo Element, 2015) Creative Schools. The Grassroots Revolution That’s Transforming Education.

w kategorii: autorzy

Książki:

Powrót