Wróć do André Stern

André Stern – …I nigdy nie chodziłem do szkoły

5.00 out of 5 based on 6 customer ratings
(6 opinii klienta)

Cena: 33.00  28.00 

Poznaj historię człowieka, który nigdy nie chodził do szkoły i zobacz, co możesz zrobić, by Twoje dzieci uczyły się z entuzjazmem i ciekawością, bez presji, niepotrzebnych zasad i narzucania treści.

 

To historia o tym, ile “może” mózg dziecięcy, pod warunkiem, że my – dorośli – nie zaczniemy mu przeszkadzać i obdarzymy dziecko zaufaniem.

 

Już ponad 100 000 sprzedanych egzemplarzy

 

Product Description

…i nigdy nie chodziłem do szkoły

Już Ponad 100 000 Sprzedanych Egzemplarzy

 

 

"...I nigdy nie chodziłem do szkoły" to nie tylko opis dzieciństwa wolnego od obowiązku szkolnego, ale przede wszystkim niezwykła historia o zaufaniu, szacunku oraz miłości, jakimi można obdarzyć dziecko
wmiedzyczasie
Lubimyczytac.pl
Przedstawione doświadczenie autora inspiruje do własnych eksperymentów w pomaganiu dzieciom przejść korzystnie okres szkolny jak. Problem inercji systemu szkolnego dotknął każdego więc warto poznać drogę Andre i jego rodziny dla świeżego spojrzenia na obecne problemy nierozwiązywalne na poziomie systemu.

Historia autora pokazuje jak oczywiste są wybory jeśli korzystamy z unikalnej wiedzy zawartej gdzieś w nas
robertwpl
lubimyczytac.pl
Polecam. Dla wszystkich - i rodziców i nauczycieli świetna lektura ukazująca o co tak naprawdę chodzi w edukowaniu naszych dzieci i jak fajnie można to zrobić bez pomocy narzucajacych program instytucji
wojciech marek
Empik.com
Alicja Kubik
empik.com
Książka napisana przez Andre Sterna powinna stać się podstawową lekturą dla każdego, kto ma na uwadze dobro dziecka, jego maksymalny rozwój.

Rodzice i nauczyciele nie powinni hamować spontanicznych działań dziecka, tak organizować środowisko edukacyjne, aby nie narzucać mu swoich pomysłów i rozwiązań. Wrodzona ciekawość małego człowieka, zabawa/nauka bez stresu, "zdrowe" postawy dorosłych mogą spowodować, że dziecko będzie szczęśliwe i będzie zdolne pokonać każdą trudność.
Ksiązkę lekko się czyta, podobała mi się dlatego, że pokazuje jak dzieci będą się uczyć z zaangażowaniem i energią czegokolwiek będą chciały, bez presji, niepotrzebnych zasad, dostosowywania, hierarchii – bez wszystkich rzeczy, które mamy w szkołach.

Przeczytajcie tę książkę – niezależnie od tego, czy macie dzieci czy nie

Chris H. Leeb
goodreads.com
Bardzo, bardzo ciekawa książka. Podobało mi się, że nie opiera się na krytyce, Andre po prostu pokazał doświadczenie swojego dzieciństwa. Podobało mi się też, że odpowiedział na najczęstsze pytania na końcu książki – jego argumenty stały się jaśniejsze i jeszcze bardziej mnie przekonał
Tanja
goodreads.com
previous arrow
next arrow
Slider

 

Przeczytaj Fragmenty Recenzji

 

"...i nigdy nie chodziłem do szkoły" to pełen pasji manifest, nawołujący do zmian w edukacji, których fundament stanowią doświadczenie nauki bez szkoły André oraz cenne spostrzeżenia ze świata sztuki i nauki.

André Stern – znany artysta, pedagog i kochający ojciec – pokazuje, jak każde dziecko może wzrastać i rozkwitać, kiedy zrozumiemy zarówno to, w jaki sposób się uczy, jak i co je motywuje oraz kiedy zapewnimy mu najlepsze warunki do rozwoju
Sir Ken Robinson
To historia o tym, ile „może” mózg dziecięcy pod warunkiem, że my – dorośli nie zaczniemy mu przeszkadzać. I zgodnie z moimi przewidywaniami ta książka zaraża ciekawością świata i powoduje natychmiastowy wybuch wyobraźni.

Dlatego gorąco polecam czytanie i oglądanie jej razem z dziećmi.
malgosia
czytoczary.pl
Muszę powiedzieć, że z rosnącą zazdrością wczytywałam się w biografię André Sterna. Żebym to jak tak mogła! Bo sama też uczyłam się podobnie. Interesował mnie jakiś temat, zgłębiałam go (na szczęście moi rodzice to rozumieli). Szkoła to był dla mnie trybut, który musiałam zapłacić społeczeństwu, nie miałam wyboru. Ale gdybym miała, na pewno umiałabym dziś znacznie więcej, nawet jeśli umiem niemało.

Proponuję rozważyć to rodzicom i jeśli niekoniecznie zaraz zabrać dziecko ze szkoły, to przynajmniej zwracać uwagę na to, żeby nie przerywać dziecku zajęcia, na którym się koncentruje
Elżbieta Binswanger-Stefańska
racjonalista.pl
Mogłoby się wydawać, że książka napisana przez człowieka wychowanego niejako poza systemem edukacji będzie manifestem przeciwko tradycyjnemu nauczaniu. Nic bardziej mylnego, Stern nie protestuje, nie wiesza psów, nie oskarża. Stern opowiada....

i nigdy nie chodziłem do szkoły opisuje jego codzienne życie od wczesnego dzieciństwa po dorosłość. Jego aktualne pasje, zajęcia, różnego rodzaju próby i doświadczenia (jak na przykład przekonał się, że interpunkcję jednak warto stosować w swoich tekstach).
Anna Kaczmarczyk
lubimyczytac.pl – oficjalna recenzja
previous arrow
next arrow
Slider

 

Opowieść o Zaufaniu

 

...I nigdy nie chodziłem do szkołyKsiążka …I nigdy nie chodziłem do szkoły André Sterna opowiada o szczęśliwym dzieciństwie, przepełnionym zaufaniem, wolnym od rywalizacji i ocen. To opowieść o dziecku, dla którego entuzjazm i zachwyt stanowiły naturalne i niewyczerpalne źródło inspiracji oraz motywacji do działania.

 

Stern dzieli się swoją historią – doświadczeniem człowieka, który nigdy nie uczęszczał do szkoły. Jego opowieść to niesamowita, pełna plastycznych opisów i interesujących anegdot podróż do przeszłości. To również prawdziwe świadectwo dziecięcego entuzjazmu, który w odpowiednich warunkach, może stać się podstawą wszechstronnego rozwoju.

 

Entuzjazm jako motor nauczania

…I nigdy nie chodziłem do szkoły przeczy wcześniejszym poglądom, które życie z dala od szkoły utożsamiały z dzikimi, aspołecznymi analfabetami. Stern dowodzi, że zachwyt dziecka, niczym nieskrępowana możliwość podejmowania różnych aktywności oraz brak ograniczeń czasowych i presji stanowią sedno poznania świata.

 

Książka ta nie stanowi pochwały konkretnej metody, poradnika dla nonkonformistów, czy też krytyki szkoły. Jest świadectwem, źródłem inspiracji, zaproszeniem do różnorodności oraz wezwaniem do zachwytu.

 

To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka. Dzieci nie uznają hierarchii wartości, rasizmu, seksizmu, są otwarte na innych ludzi, nie patrzą na religię, stan posiadania, kolor skóry, nie trzeba ich uczyć tolerancji, bo nie wiedzą, co to jej brak. Otwartość, brak stereotypów – oto droga do lepszego świata. Dzieci są otwarte, szukają różnorodności, intuicyjnie czują, że to je wzbogaca, współpracują z innymi, umieją wykorzystywać wiedzę innych, by razem stworzyć to, czego w pojedynkę nie dadzą rady.

André Stern

 

André Stern w TVN

Gościem Dzień Dobry TVN był André Stern. Francuz nigdy nie chodził do szkoły, a pomimo tego zna biegle kilka języków i posiada znacznie bogatszą wiedzę niż przeciętny absolwent placówki edukacyjnej. Dlaczego jego rodzice nie chcieli, by chodził do szkoły? Jak wyglądała jego edukacja? Jakie widzi plusy, a jakie minusy nauczania w domu?

 

Nagranie wywiadu możesz obejrzeć TUTAJ.

 

 

 

Przeczytaj Fragment …i nigdy nie chodziłem do szkoły

 

W trakcie mojego dzieciństwa wszystko działo się jakby samoistnie i z ra­dością. Gdy przywołuję w pamięci typowy dzień, na który składały się zabawy i spotkania, mam wrażenie, że był on niczym szeroki, życiodajny strumień.

 

Fundamenty mojej osobowości mają swoje źródło zapewne właśnie w tym, że byłem szczęśliwym, pełnym entuzjazmu dzieckiem. Nie marnowałem ani czasu, ani energii na rozwiązywanie zagadek zadawanych mi przez innych, co jest codziennym utrapieniem uczniów chodzących do szkoły.

 

Dla mnie nauka i zabawa to synonimy. Moje dni mijały spokojnie i harmonijnie.

 

Typowy plan tygodnia obejmował – oprócz godzin spę­dzonych na improwizacji – wiele regularnych zajęć, którym poświęcałem uwagę albo każdego tygodnia, albo w innych określonych odstępach czasu. Dni wypełnione były po brzegi, ale mimo to mijały bez stresu i rozmyślania o rywalizacji, bez presji i walki o dobre oceny.

 

Pełny fragment przeczytasz TUTAJ.

 

André Stern – O Autorze

 

André Stern (ur. w 1971 r. w Paryżu) nigdy nie chodził do szkoły; jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem zajmującym się budową gitar, dziennikarzem, pisarzem oraz światowej sławy mówcą; André jest synem Arno Sterna, pedagoga i badacza, założyciela Malortu.

 

Przez większą część życia był gitarzystą w grupie teatralno-tanecznej – komponował muzykę i grał podczas przedstawień, utrzymywał się także z budowania gitar oraz z dziennikarstwa.

 

W 2013 roku wystąpił jako jedna z postaci w dokumentalnym filmie Alfabet, opowiadającym o problemach współczesnych systemów edukacji. Od tego momentu był coraz częściej zapraszany do dawania wykładów, prowadzenia warsztatów oraz współpracy ze szkołami i uczelniami w zakresie metod kształcenia. Dziś stało się to jego głównym zajęciem.

 

André jest także przewodniczącym Instytutu Arno Sterna.

 

Więcej o jego życiu przeczytasz TUTAJ, a także w książce …i nigdy nie chodziłem do szkoły.

 

 

E-book …i nigdy nie chodziłem do szkoły

 

…i nigdy nie chodziłem do szkoły w formatach elektronicznych możesz zamówić u naszych partnerów:

 

 

ebooki

 

 

 

Additional Information

Waga 0.35 kg
ISBN

978-83-65532-0-08

Wydawnictwo

Element

Tytuł oryginału

…Und ich war nie in der Schule

Liczba stron

208

Oprawa

miękka

Wymiary

133 x 205 mm

Miejsce i rok wydania

Gliwice 2016

Język

polski

Język oryginału

niemiecki

6 reviews for André Stern – …I nigdy nie chodziłem do szkoły

 1. 5 out of 5

  :

  “…I nigdy nie chodziłem do szkoły” to niesamowita historia szczęśliwego dzieciństwa André Sterna. To także opowieść o zaufaniu, szacunku oraz miłości, jakimi można obdarzyć dziecko.

  André Stern w bardzo szczegółowy sposób opisuje swoje dzieciństwo – bez szkoły, za to pełne fascynacji i zachwytu. Opisuje wiele aktywności, które zajmowały go od najmłodszych lat.
  Wyraźnie podkreśla, że do działania motywowały go wyłącznie ciekawość i zachwyt, nigdy nie były to polecenia dorosłych, nagrody lub kary, przymus czy plan lekcji…

  Dzieciństwo bez szkoły mogło wydarzyć się nie tylko z powodu braku obowiązku szkolnego (Francja), ale przede wszystkim dzięki rodzicom małego André. Ich postawa pełna zaufania do dziecka, głębokiej wiary w jego naturalny rozwój oraz ich partnerstwo w relacji z synem budzą prawdziwy podziw.

  Polecam tę książkę wszystkim rodzicom, szczególnie młodym, którym zależy na szczęściu ich dzieci.

 2. 5 out of 5

  :

  “I nigdy nie chodziłem do szkoły” to książka wspaniale odpowiadająca już we wstępie na dylematy, z którymi ludzie borykają się na co dzień “jak dobrze wypaść, co sobie pomyślą inni?”, Andre zdradza receptę już na pierwszych stronach, pisząc “nigdy nie byłem zainteresowany porównywaniem się z innymi pod względem wiedzy. Obchodzi mnie tylko to, co można osiągnąć wiedzy mojej i innych”. Czytając książkę z perspektywy pedagoga i terapeuty, przyznaję, że zarówno jest to niezbędnik dla nas jak i dla rodziców.

 3. 5 out of 5

  :

  Większość z nas pewnie zgodzi się z tym, że niewiele pamiętamy z tego, czego uczyliśmy się w szkole. Ta książka pokazuje, dlaczego. Stern pokazuje na swoim przykładzie, że jeśli pozwolimy dzieciom podążać za ich entuzjazmem, ich doświadczenie będzie inne. Kiedy coś nas fascynuje, uczenie odbywa się samo.
  Po przeczytaniu od razu zacząłem inaczej patrzeć na swoje dzieci, inaczej traktować ich zabawę.
  Polecam wszystkim rodzicom, niezależnie od tego, w jakim wieku są Wasze dzieci.

 4. 5 out of 5

  :

  Muszę przyznać się, że chociaż sięgnęłam po tę książkę z polecenia, to miałam bardzo dużo obaw i wątpliwości co do niej (jak to osoba, która chodziła do szkoły). Bałam się, że od pierwszej kartki André Stern będzie zachwalał edukację domową oraz zachęcał wszystkich do rzucenia szkoły. Nic bardziej mylnego! André już na samym początku rozwiewa te obawy i tłumaczy, że chce opowiedzieć swoją historię – i tak właśnie jest. Niesamowite jest to, że czytając jego historię, można złapać się na tym, ile cennego czasu, entuzjazmu i chęci tracimy w szkole! Myślę, że nie najważniejsze jest “rzucenie” szkoły, ale uzmysłowienie sobie wad szkolnictwa i odkrycie, w jaki naturalny sposób można rozwijać się i uczyć – to właśnie pokazuje André Stern w swojej książce. Bardzo poruszająca, dająca do myślenia lektura, którą powinien przeczytać każdy rodzic (!)

 5. 5 out of 5

  :

  Świetna książka! Na tle poradników, od których roi się teraz w sklepach, ta książka jest jakimś wyjątkiem – uczy nie pouczając.
  Polecam wszystkim rodzicom!

 6. 5 out of 5

  (zweryfikowany):

  Po książkę “I nigdy nie chodziłem do szkoły” sięgnęłam już po decyzji, że opuszczamy szkolne mury i przechodzimy na edukację domową. Z każdą przeczytaną kartką tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że to bardzo dobry wybór. Przeczytałam ją sama duszkiem, później przeczytałam dzieciom w podczas weekendu, a potem… mój syn przeczytał ją już chyba łącznie z 7 razy. Historia z życia wzięta jest nie tylko dla mnie, matki, edukatorki rodziny, ale przede wszystkich dla moich dzieci źródłem niekończącej się inspiracji. Dwa dni temu, po paru miesiącach przerwy Beniamin po raz kolejny ją czyta i już mieliśmy okazję zakupić dziś rano egzemplarz jego gazety 😉 o motoryzacji. Cudownie, że Andre podzielił się swoja historią. Jak dla mnie to must read każdego świadomego rodzica, bez względu na to czy dziecko do szkoły chodzi czy nie. Polecam serdecznie

Dodaj opinię

Możesz lubić także…

38.00  29.00 
Dodaj do koszyka
37.00  28.00 
Czytaj dalej
35.00  28.00 
Dodaj do koszyka