Wróć do André Stern

André Stern – Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa

5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 opinie klienta)

Cena: 5.00 

“Siewcy entuzjazmu” to niewielkich rozmiarów książka, dzieki której dowiesz się :

 • czym jest ekologia dzieciństwa
 • jak wspierać dziecko w rozwijaniu wrodzonego potencjału
 • dlaczego entuzjazm jest motorem uczenia się
 • co zrobić, by dziecko uwielbiało naukę
 • jak zapewnić dziecku jednocześnie autonomię i poczucie przynależności.

 

Product Description

Fragmenty recenzji

 

Miniaturowa książeczka „Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa” André Sterna daje do myślenia. (...) Kilkanaście niewielkich stroniczek skłania do refleksji. „Zostańmy siewcami entuzjazmu!” – nawołuje Stern. I ja się z nim zgadzam.

mamkowo.pl
Zakupiłam, przeczytałam i jestem w szoku. Coś, co intuicyjnie wprowadzam w życie, wychowując swojego syna, jest możliwe i na dłuższą metę daje spektakularne efekty. Przykładem jest właśnie sam Andre. Zero rywalizacji, zero przymusu, zero oceniania. Coś fantastycznego. Zachęcam do zapoznania się z tą publikacją. Otwiera oczy na rodzicielstwo, ale także umiejętności i zdolności naszych pociech.
Asia Cieśniewska
e-sochacze.pl; kultura
previous arrow
next arrow
Slider

O książce

 

Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa André Sterna to zaproszenie do nowego spojrzenia na dzieciństwo – to wezwanie do postawy pełnej zaufania i szacunku do dziecka.

Dzieląc się swoim doświadczeniem oraz przywołując odkrycia współczesnych neurobiologów, Stern dowodzi, że najważniejszym czynnikiem rozwoju dziecka jest entuzjazm, który czyni z każdego dziecka prawdziwego geniusza – “dodaje nam skrzydeł, uwalnia od wszelkich przeszkód”. Ten zachwyt wraz z dziecięcą ciekawością oraz niezwykłym zamiłowaniem do zabawy sprawiają, że rozwój i uczenie się są zupełnie naturalnym procesem.

Autor staje się zatem autentycznym rzecznikiem naturalnych predyspozycji dzieci, dzięki którym poznają one otaczającą je rzeczywistość.

Książka Siewcy entuzjazmu, mimo niewielkiej objętości, pozwala czytelnikowi na głęboko humanistyczną refleksję na temat szczęścia, godności oraz swobodnego rozwoju człowieka.

 

 

 

 

 

“Siewcy entuzjazmu” – fragment

 

Drzewo najpierw zapuszcza korzenie w ziemi, a dopiero potem wypuszcza gałęzie i owocuje. Tak samo jest z dzieckiem. Korzeniami dziecka są jego więzi z najbliższymi osobami. Więzi te opierają się na szacunku, zaufaniu i tym prostym pojęciu, tak ważnym, ale tak dziś zdewaluowanym – miłości. Jeśli dziecko doświadcza miłości, zaufania i szacunku, to nawet jeśli wokół szaleje wojna – jak to było w przypadku mojego dziadka – jego harmonijny rozwój nie zostanie zachwiany. Rozwój dziecka leży w jego naturze, ale jest ono gotowe w każdej chwili zrezygnować ze swoich wrodzonych predyspozycji, żeby tylko spełnić oczekiwania swoich najważniejszych autorytetów, co nakłada na nas ogromną odpowiedzialność. (…) Przyjęcie naturalnych predyspozycji dziecka, nie wartościując ich i nie potępiając, wymaga od nas odłożenia na bok naszych doświadczeń, oczekiwań, wyobrażeń, przyzwyczajeń, pragnień i warunków. Wszyscy jesteśmy nimi przepełnieni, dlatego nabranie dystansu może być dla nas trudne i napawać niepewnością. Jednakże istnieje droga pozwalająca uniknąć błędów i przezwyciężyć lęk: zawsze wychodzić od dziecka, nigdy od siebie.

(…) Zapomnijmy więc o naszych uprzedzeniach. Wyjdźmy od dziecka, pozwólmy się porwać oszałamiającym obserwacjom, zachwyćmy się geniuszem natury – geniuszem dziecka, który jest jego owocem.

(…) To początek nowego spojrzenia na dzieciństwo. Nowej postawy. Nowych możliwości.

Zostańmy więc siewcami entuzjazmu!

 

 

André Stern – O Autorze

 

Andre Stern książkiAndré Stern (ur. w 1971 r. w Paryżu) nigdy nie chodził do szkoły; jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem zajmującym się budową gitar, dziennikarzem, pisarzem oraz światowej sławy mówcą; André jest synem Arno Sterna, pedagoga i badacza, założyciela Malortu.

 

Przez większą część życia był gitarzystą w grupie teatralno-tanecznej – komponował muzykę i grał podczas przedstawień, utrzymywał się także z budowania gitar oraz z dziennikarstwa.

 

W 2013 roku wystąpił jako jedna z postaci w dokumentalnym filmie Alfabet, opowiadającym o problemach współczesnych systemów edukacji. Od tego momentu był coraz częściej zapraszany do dawania wykładów, prowadzenia warsztatów oraz współpracy ze szkołami i uczelniami w zakresie metod kształcenia. Dziś stało się to jego głównym zajęciem.

 

André jest także przewodniczącym Instytutu Arno Sterna.

 

Więcej o jego życiu przeczytasz TUTAJ, a także w książce …i nigdy nie chodziłem do szkoły.

 

Szczegółowe informacje dotyczące wydania

Premiera: 17 marca 2016 r.

Tytuł oryginału: Semeurs d’enthousiasme. Manifeste pour une écologie de l’enfance

Liczba stron: 32

Oprawa: miękka

Format: 90 x 140 mm

ISBN: 978-83-65532-0-16

Cena: 5,00 zł (w tym 5% VAT)

Additional Information

Waga 0.1 kg
ISBN

978-83-65532-0-16

Wydawnictwo

Element

Tytuł oryginału

Semeurs d’enthousiasme. Manifeste pour une écologie de l’enfance

Liczba stron

32

Oprawa

miękka

Wymiary

90 x 140 mm

Miejsce i rok wydania

Kraków 2016

Język

polski

Język oryginału

francuski

2 reviews for André Stern – Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa

 1. 5 out of 5

  :

  “Siewcy entuzjazmu” to książka (właściwie książeczka), która szczerze mnie zaskoczyła! Początkowo myślałam, że jest to tylko jakiś dodatek, ale czytając ją zorientowałam się, że w tej miniaturce Sterna zawarł mnóstwo cennych spostrzeżeń, refleksji i przykładów. Polecam “Siewców entuzjazmu” wszystkim, którzy rozpoczynają przygodę ze Sternem.

 2. 5 out of 5

  :

  “Siewcy ekologii”, to manifest, który każdy rodzic powinien przeczytać, a później przemyśleć. Andre Stern zachęca w nim do nowej postawy: “To, o czym mówię, to nie metoda, tylko postawa życiowa. Postawa zaufania. Ukułem sobie takie pojęcie: ekologia dzieciństwa. To zaproszenie do stawiania pytań, ale zamiast pytać, czego ja mogę nauczyć dziecko, trzeba pytać, czego mogę nauczyć się od dziecka”. Porusza wiele ważnych kwestii, podpowiada na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, żeby nasze dzieci były szczęśliwe.

Dodaj opinię