Wróć do André Stern

Andre Stern – Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu

5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
(5 opinii klienta)

Cena: 35.00  28.00 

Książka dla rodziców, która pokazuje, co możemy zrobić, żeby nasze dzieci były szczęśliwe i spełnione, oraz żeby nauka przychodziła im naturalnie.

 

“Pozwala zrozumieć, że tak my jak i nasze dzieci możemy z powodzeniem doskonalić to, co jest naszą największą pasją” – fragment recenzji

 

#18 wśród bestsellerów Amazon.de.

 

Product Description

 

Andre Stern – Zabawa – recenzje

matczyne fanaberie zabawa
Wszyscy chcemy, aby dzieci wyrosły na szczęśliwych dorosłych. André Stern pokazuje w książce to z czym, jako rodzice, mamy największy kłopot: Zapominamy żyć na ich oczach jak szczęśliwi ludzie.
Małgorzata Śmiechowicz
matczyne fanaberie
Żylińska Ken Robinson Kreatywne szkoły
Jako społeczeństwo zorganizowaliśmy dzieciom dzieciństwo i rozdzieliliśmy naukę od zabawy. Książka André Sterna „Zabawa” pokazuje, jak wiele tracą przez to dzieci i jak wiele traci całe społeczeństwo.

Wiele osób uważa, że książki André Sterna są atakiem na szkołę, bo pokazują, jak może rozwinąć się człowiek, który do żadnej szkoły nie chodził. Ja podchodzę do tego inaczej. Książki André Sterna są dla mniej wołaniem o to, byśmy oddali szkoły dzieciom
Dr Marzena Żylińska
Neurodydaktyk
ulica ekologiczna stern zabawa
Książkę André Stern’a można czytać na wielu poziomach. Po pierwsze, jako zbiór wskazówek do uważnego i pełnego szacunku wychowywania własnych dzieci. Po drugie. jako konstruktywną krytykę systemu szkolnictwa. Po trzecie, jako przewodnik pozwalający poznać motywacje do nauki nie tylko dzieci, ale ludzi w każdym wieku.

W końcu również jako rodzaj terapii, która pozwoli zrozumieć, że tak my jak i nasze dzieci możemy zarówno z powodzeniem robić rzeczy w których nie jestemy najlepsi, jak i doskonalić to co jest naszą największą pasją, zamiast usilnie poprawiać swoje niedoskonałości.
Anna Kurowicka
ulica ekologiczna
Stern mówi nie tylko o zdobywaniu wiedzy poprzez zabawę, ale zwraca uwagę na to, czego nie znajdziemy w podstawie programowej – na to czy dzieci są spełnione i szczęśliwe.
paninauczycielka
previous arrow
next arrow
Slider

 

Wszyscy Chcemy, By Nasze Dzieci Były Szczęśliwe

 

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były szczęśliwe i wyrosły na szczęśliwych i spełnionych dorosłych. “Chcemy tego tak bardzo, że zapominamy żyć na ich oczach jak szczęśliwi dorośli” – pisze Stern. Dziecko uczy się od pierwszych dni życia, a rozwój leży w jego naturze. Wszyscy jesteśmy urodzonymi uczniami.

 

 

Sir Ken Robinson, Gerald Hüther, Kathrina Saalfrank

 

W książce Zabawa André Stern pokazuje, co możemy zrobić, by podtrzymać ten wrodzony pociąg do nauki i jakie przyniesie to efekty. Swoje obserwacje popiera dokonaniami Kena Robinsona, neurobiologa Geralda Hüthera, niemieckiej super-niani Kathriny Saalfrank czy reżysera Erwina Wagenhofera, którzy do książki napisali specjalny wkład.

 

 

Andre Stern – Zabawa – Rozwój Dziecka Leży w Jego Naturze

 

Andre Stern – ZabawaAndre Stern – Zabawa. Autor, który nigdy nie chodził do szkoły, przekonuje, że zabawa jest najskuteczniejszym narzędziem do uczenia się, a rozwój dziecka leży w jego naturze. Zachęca więc do bezwarunkowego zaufania dziecku.

 

Zamiast standaryzacji i rywalizacji, pokazuje niesamowitą siłę swobodnej zabawy, dzięki której dziecko może rozwijać się w indywidualny sposób i we własnym tempie.

 

W tej książce André Stern pokazuje, jak dzięki zabawie Twoje dziecko może uczyć się naprawdę skutecznie.

 

Zabawa pozwala dziecku nawiązać kontakt z codziennością, z sobą samym i ze światem. Przez nią przejawiają się jego skłonności, potencjał, a także głębokie wewnętrzne pragnienia. Swobodna zabawa daje dziecku głębokie poczucie spełnienia.

André Stern

 

Jego przekaz wypływa z dorobku jego ojca Arno, który od ponad sześćdziesięciu lat nieprzerwanie pracuje z dziećmi, a także z jego osobistego doświadczenia dzieciństwa bez szkoły, które pozwoliło mu opanować umiejętności od czytania, pisania i liczenia przez naukę pięciu języków, programowania i astronomii po profesjonalną grę na instrumencie, komponowanie muzyki i lutnictwo.

 

 

Fragment – Andre Stern – Zabawa

 

Jeśli w dzieciństwie młody człowiek jest szanowany i nie przeszkadza się mu, to zachowa ten stan nieskończonej ciekawości, bezwarunkowego zaufania, niezachwianej uwagi, totalnego otwarcia. Gdyby przed nami – dorosłymi, wykształconymi ludźmi – rozstąpiło się morze albo gdyby ktoś zaczął kroczyć po wodzie, na pewno uznalibyśmy, że dzieje się cud. Dziecko nie ma jednak uprzedzeń. Przyjęłoby to zdarzenie tylko do wiadomości, dokładnie tak samo jak okoliczność, że są różne kolory skóry, że istnieją mężczyźni, kobiety, dzieci, zwierzęta, że niektórzy ludzie są wysocy, inni niscy, szybcy, powolni, jedni noszą mały krzyżyk na szyi, inni jarmułkę czy chustę na głowie, jedni są młodsi, a inni starsi… To wszystko dziecko respektuje i ceni w jednakowym stopniu, bo nie zna wartościowania ani do niego nie dąży, lecz tylko cieszy się radosną mnogością i różnorodnością, odczuwa ją jako wzajemne wzbogacenie.

 

Mało która rzecz porusza mnie i uspokaja w takim stopniu jak mój śpiący syn. On jest wówczas tylko snem, odprężeniem, zaufaniem. Nigdy nie doświadczył tego, że ktoś go rano budzi. A właśnie w ten sposób zaczyna się dzień większości dzieci: trzeba w porę wstać, na czas dotrzeć do szkoły…

 

Jesteśmy jedynym gatunkiem, który budzi swoje dzieci.

 

Póki ludzie nie zmienią swojego spojrzenia na zabawę, pozostanie ona czymś nie do końca poważnym. Nie opowiadam się za tym, żeby nie traktować poważnie życia. Chodzi o to, żeby poważnie traktować zabawę!

Cały fragment książki przeczytasz TUTAJ.

 

 

Cytaty – Andre Stern – Zabawa

 

Czy zabawa jest potrzebą mniej ważną niż picie? Czy nie zasługuje na szacunek? Czy można ją bezpardonowo przerywać?

Zabawę trzeba traktować poważnie, bo nie istnieje lepsza metoda uczenia się

Spójrz, jak bardzo poważne jest dziecko podczas swobodnej zabawy! Czy dostrzegasz jego wytrwałość, niezwykłą koncentrację, zdolność pokonywania własnych ograniczeń? Tego wszystkiego nie ma, gdy dziecko dostaje jakieś polecenie do wykonania

Zabawa i nauka tworzą nierozdzielną jedność i zupełnie nie rozumiem, jak można tworzyć i utrzymywać antagonizm między nauką zaklasyfikowaną jako poważne, priorytetowe zajęcia, a pogardzaną zabawą, ograniczaną do przerw między lekcjami

W szkole, gdzie dominują konkurencja i ciągłe porównywanie, dzieci doświadczają bycia przeciw sobie zamiast bycia ze sobą

Wszystkie dzieci się bawią, nawet w najgorszych warunkach. Wojna, bieda, głód, czy nadmiar dobrobytu – dzieci bawią się kiedy to tylko możliwe

Pragnienie zabawy jest u dzieci silniejsze niż ból

Jeśli dzieci zostawia się w ich żywiole, zabawie, są bez wyjątku genialne

 

André Stern w TVN

Gościem Dzień Dobry TVN był André Stern. Francuz nigdy nie chodził do szkoły, a pomimo tego zna biegle kilka języków i posiada znacznie bogatszą wiedzę niż przeciętny absolwent placówki edukacyjnej. Dlaczego jego rodzice nie chcieli, by chodził do szkoły? Jak wyglądała jego edukacja? Jakie widzi plusy, a jakie minusy nauczania w domu?

 

Nagranie wywiadu możesz obejrzeć TUTAJ.

 

 

André Stern – O Autorze

 

Andre Stern książkiAndré Stern (ur. w 1971 r. w Paryżu) nigdy nie chodził do szkoły; jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem zajmującym się budową gitar, dziennikarzem, pisarzem oraz światowej sławy mówcą; André jest synem Arno Sterna, pedagoga i badacza, założyciela Malortu.

 

Przez większą część życia był gitarzystą w grupie teatralno-tanecznej – komponował muzykę i grał podczas przedstawień, utrzymywał się także z budowania gitar oraz z dziennikarstwa.

 

W 2013 roku wystąpił jako jedna z postaci w dokumentalnym filmie Alfabet, opowiadającym o problemach współczesnych systemów edukacji. Od tego momentu był coraz częściej zapraszany do dawania wykładów, prowadzenia warsztatów oraz współpracy ze szkołami i uczelniami w zakresie metod kształcenia. Dziś stało się to jego głównym zajęciem.

 

André jest także przewodniczącym Instytutu Arno Sterna.

 

Więcej o jego życiu przeczytasz TUTAJ, a także w książce …i nigdy nie chodziłem do szkoły.

 

 

E-book – Andre Stern – Zabawa

 

Książkę Zabawa w formatach elektronicznych możesz zamówić u naszych partnerów:

 

ebooki

 

 

 

Additional Information

Waga 0.35 kg
ISBN

978-83-65532-19-0

Wydawnictwo

Element

Tytuł oryginału

Spielen. Um zu fühlen, zu lernen und zu leben

Liczba stron

152

Oprawa

miękka

Wymiary

133 x 205 mm

Miejsce i rok wydania

Gliwice 2017

Język

polski

Język oryginału

niemiecki

5 reviews for Andre Stern – Zabawa. O uczeniu się, zaufaniu i życiu pełnym entuzjazmu

 1. 5 out of 5

  :

  W Sternie podoba mi się to, że wywraca rzeczy, które często przyjmujemy za oczywiste. Jak na przykład, że bez szkoły dziecko nie nauczy się pisać, czytać ani nie będzie miało kompetencji społecznych.
  W tej książce pokazuje, że nauka jest dla dziecka czymś najbardziej naturalnym, robi to od urodzenia i robi to właśnie przez zabawę. Mój ulubiony cytat:
  “Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci wyrosły na szczęśliwych dorosłych. Chcemy tego tak bardzo, że zapominamy żyć na ich oczach jak szczęśliwi dorośli”. Dzieci najwięcej uczą się patrząc na nas.
  Ważna książka. POLECAM

 2. 5 out of 5

  :

  To jest książka, dzięki której moje dzieci są szczęśliwsze, a ja jestem spokojniejszą mamą. Dlaczego? W dzisiejszych czasach pogoni za “sukcesem” zaczynamy już od najmłodszych lat kierować losem swoich dzieci, w imię ich “lepszej” przyszłości i dobrej pracy. Kupujemy zabawki z etykietą “kreatywne”, albo “edukacyjne”, a później wraz z wiekiem wysyłamy na coraz różniejsze zajęcia dodatkowe. Tylko, czy to wszystko jest potrzebne? Albo inaczej, czy to jest najważniejsze? Czy rzeczywiście musimy dzieciom pomagać, aby stały się w przyszłości utalentowanymi dorosłymi? André Stern przekonał mnie, że zabawa jest najskuteczniejszym narzędziem do uczenia się, a rozwój dziecka leży w jego naturze. Polecam wszystkim rodzicom!

 3. 5 out of 5

  :

  André Stern w książce “Zabawa” daje nam wskazówki, co powinniśmy zmienić w naszym myśleniu o zabawie i odpowiada na pytanie, dlaczego jest to takie ważne. Książka dla wszystkich rodziców, którym bliska jest edukacja naturalna dziecka.

 4. 5 out of 5

  :

  “Zabawa” to książka dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, co zrobić by ich dziecko było szczęśliwe oraz dla tych, którzy zadają sobie pytanie, jak uczyć dziecko lub jak motywować go do nauki. André podaje mnóstwo przykładów z codziennego życia – nie tylko ze swojego dzieciństwa, ale przede wszystkim z dzieciństwa swoich synów, które ma miejsce teraz (współcześnie). Książka jest bardzo aktualna. Pojawiają się w niej kwestie zabawy, naturalnego uczenia się, skłonności dzieci do poznawania nowych rzeczy, wspierania dzieci w ich poszukiwaniach.
  Wielkim atutem książki jest to, że Stern zaprosił do współpracy wybitnych specjalistów – w tym m.in. Kena Robinsona, Arno Sterna czy Geralda Hüthera.
  Książka napisana jest w bardzo przyjazny rodzicowi sposób – nie jest zbyt długa, a styl sprawia, że czyta się ją naprawdę z przyjemnością. Stern nie poucza, nie krytykuje – za to pokazuje wiele praktycznych przykładów.

  Szczerze polecam tę książkę wszystkim rodzicom i nauczycielom!

 5. 5 out of 5

  :

  Świetna książka! Polecam wszystkim rodzicom. Moja przygoda ze Sternem zaczęła się od “…I nigdy nie chodziłem do szkoły”. Potem zamówiłam “Zabawę” i “Siewców”. Polecam 🙂

Dodaj opinię

Możesz lubić także…

38.00  29.00 
Dodaj do koszyka
33.00  28.00 
Dodaj do koszyka
37.00  28.00 
Czytaj dalej