Wróć do edukacja

Arno Stern – Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska

5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 opinie klienta)

Cena: 35.00  28.00 

“Odkrywanie śladu” to przewodnik po świecie zabawy malarskiej, dzięki któremu dowiesz się:

 • jak wspierać dzieci w rozwijaniu twórczości i naturalnego potencjału
 • czym jest zabawa malarska i jakie korzyści przynosi dziecku
 • dlaczego dorośli twierdzą, że nie potrafią rysować oraz czy każdy rysunek coś oznacza.

Książka została napisana przez Arno Sterna (94 l.), który całe swoje życie poświęcił dziecięcej twórczości, dokonując wielu przełomowych odkryć.

Product Description

Recenzje czytelników

Jedna z niewielu książek, które rzeczywiście zmieniły mój sposób myślenia i działania. Miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Arno Sternem w Warszawie. Jego obserwacje dotyczące ekspresji dzieci wprawiły mnie w zdumienie - sam jestem rodzicem dwójki małych dzieci, które przechodzą przez dokładnie takie etapy, jakie autor opisuje. W "Odkrywaniu śladu" Stern pisze, jak stworzyć dzieciom warunki do swobodnej ekspresji i jakie korzyści z tego płyną.
Edmund
lubimyczytac.pl
Arno dopuszcza czytelnika do swoich badań, jest przewodnikiem w stopniowym odkrywaniu tajemnicy dziecięcego śladu. Prezentuje swoje opinie, przedstawiając własną argumentację, ale ich nie narzuca. Adresując książkę do nauczycieli, rodziców i wychowawców, inspiruje do świeżego spojrzenia na działania i wytwory plastyczne dzieci, skłania do wyjścia poza sferę komfortu utartych schematów, skłania do przemyśleń.
Beata
Kreatywne prace plastyczne
Odkrywanie śladu czym jest zabawa malarska Arno Sterna to lektura obowiązkowa dla wszystkich wychowawców i rodziców, którym zależy na rozwoju ich pociech.
ekorodzice.pl
W książce „Mój Ojciec, Mój Przyjaciel” obydwaj autorzy opisali, jak istotna jest w życiu dziecka (a tak często po macoszemu traktowana) rola ojca. Ale nie sięgali do abstraktów. Po prostu opowiedzieli o swoich doświadczeniach życiowych. W efekcie książkę pochłania się niezwykle szybko – obydwaj jej autorzy oraz bohaterowie żyli w sposób barwny i ciekawy.
ulicaekologiczna.pl
previous arrow
next arrow
Slider

O książce

 

 

 

„Odkrywanie śladu” to jedna z najpopularniejszych książek Arno Sterna, w której opisuje swoje badania, odkrycia i proces pracy w pracowni malarskiej. Autor w niesamowicie precyzyjny sposób prowadzi czytelnika przez świat dziecięcej zabawy malarskiej – od pierwszych śladów dziecka, które pozostawia na papierze, po najbardziej złożone obrazy.

Jego ponad sześćdziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i nieustanne prowadzenie Malortu sprawiają, że książka stanowi niesamowite kompendium wiedzy na temat tego, czym tak naprawdę jest malarska ekspresja dziecka oraz jak naturalnie możemy ją wspierać. Arno, mimo wielu osiągnięć, pozostaje bacznym obserwatorem najdrobniejszych ruchów dziecka – nie ocenia, nie krytykuje, ale otwiera przed nim oraz przed dorosłym czytelnikiem zupełnie nową perspektywę dziecięcego świata.

 

 

 

Arno Stern – KURS: Malort i zabawa malarska

 

Kursy Arno Sterna są dostępne także w Polsce! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego pracowni malarskiej lub jeśli chcesz otworzyć własną, taki kurs jest dla Ciebie.

Jak otworzyć Malort? Kurs Arno Sterna

 

 

prof. Gerald Hüther o książce

 

Arno Stern uczy nas, jak patrzeć na rysunki dzieci – nie wystarczy się przy nich zatrzymać, trzeba też przyjrzeć się im w skupieniu, uwolnić się od utartych schematów i prób oceny oraz zastanwoić się, w jaki sposób dzieci próbują przez rysowanie i malowanie wyrazić siebie oraz to, co je dityka. Dopiero wtedy można zrozumieć, co wyrażają ich rysunki i co się zanimi kryje. Arno Stern nazywa to “śladem”.

 

W książce tej z ogromną starannością opisuje, jakie ścieżki zarowadziły go do odkrycia “śladu” oraz w jaki sposób można samodzielnie dostrzec go w rysunkach i obrazach dzieci. 

 

 

Dla kogo jest ta książka?

Książkę polecamy przede wszystkim:

 rodzicom, którzy chcą wspierać kreatywność swoich dzieci

nauczycieli, którym zależy na stworzeniu otoczenia, w którym dziecko będzie mogło rozwinąć swoje naturalne talenty

wszystkim tym, których interesuje twórczość

 

“Odkrywanie śladu” – cytaty

„Co chciałeś pokazać na tym rysunku?” – tak brzmi trady­cyjne, niszczące i bezrefleksyjnie zadane przez wychowawcę py­tanie, które dodatkowo jest całkowicie niezasadne w kontekście śladu dziecka.

Dziecko nie oczekuje niczego więcej jak tylko potwierdze­nia obecności. A dla dorosłego bycie świadkiem tak entuzjastycz­nych doświadczeń dziecka jest z całą pewnością powiewem ży­ciodajnej świeżości.

Spontaniczność dzieci została zniszczona. Ich głowę zaprzą­tają terminy z historii sztuki, które zapychają tym samym kanały formulacji. Co pozostało jeszcze dzisiaj z naturalnej zdolności dzieci do zabawy? Jest późno, ale może nie za późno, by odtwo­rzyć to, co uległo w nich zatraceniu.

 

Dzisiaj nawet już małe dzieci stoją beznamiętnie przed kartką papieru i nie wiedzą, jak sensownie zacząć. Jest to widok bardzo przygnębiający. Przyzwyczajone do wykonywania poleceń ana­lizują, czy czynność jest warta nagrody.

 

Arno Stern – o autorze

Uznany pedagog, badacz spontanicznej twórczości dzieci oraz zabawy; założyciel autorskiej pracowni malarskiej Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad sześćdziesięciu lat; autor książek oraz jeden z
bohaterów głośnego filmu dokumentalnego Alfabet; ojciec André Sterna.

 

Więcej o autorze przeczytasz tutaj

 

 

E-book

Jeśli jesteś zainteresowany książką w wersji elektronicznej, możesz zamówić ją u naszych partnerów:ebooki virtualo

woblink ebooki

 

ebooki ekiosk

 

Additional Information

Waga 0.35 kg
ISBN

978-83-65532-07-7

Wydawnictwo

Element

Tytuł oryginału

Wie man Kinderbilder nicht betrachten soll

Liczba stron

184

Oprawa

miękka

Wymiary

133 x 205

Miejsce i rok wydania

Gliwice 2016

Język

polski

Język oryginału

niemiecki

2 reviews for Arno Stern – Odkrywanie śladu. Czym jest zabawa malarska

 1. 5 out of 5

  :

  Książkę zaczęłam czytać w momencie, kiedy moja córka zaczęła rysować. Arno Stern całkowicie zmienił moje podejście do malowania. Dzięki jego odkryciom mogłam świadomie towarzyszyć córce w odkrywaniu kolejnych “śladów”. Uchronił nas przed błędami i pozwolił cieszyć się ze swobodnego malowania. Prawdziwa “perełka”!

 2. 5 out of 5

  :

  Ta książka całkowicie odmieniła moje podeśjcie do tego, co i jak malują moje dzieci. Dziękuję Wam za tę książkę! Arno Stern zrobił na mnie ogromne wrażenie i wiele mnie nauczył… Wierzę, że dzięki temu moje dzieci unikną presji i będą szczęśliwsze. Dziękuję <3

Dodaj opinię