Pierwszy w Polsce Kurs Arno Sterna: Malort i zabawa malarska

Pierwszy w Polsce Kurs Arno Sterna: Malort i zabawa malarska

Zakończyła się pierwsza część kursu Arno Sterna: “Wprowadzenie do Malortu i zabawy malarskiej”, który mieliśmy przyjemność organizować w Warszawie.

Kurs z Arno Sternem

Od dłuższego czasu jako wydawnictwo staraliśmy się, aby odbył się w Polsce pierwszy kurs Arno Sterna. Dotychczas takie kursy były dostępne wyłącznie we Francji, w wysokiej cenie. Co więcej, ze względu na ogromne zainteresowanie, trudno się na nie dostać. Po długich rozmowach udało nam się wypracować formę szkolenia, dzięki której Arno może przekazać najważniejsze treści autorskiego kursu w trzech 3-dniowych częściach. Mamy nadzieję, że zmienią podejście do ekspresji dzieci, malowania, a także zaowocują powstaniem w Polsce pracowni Malort.

Trzy odsłony kursu

Pierwotnie planowaliśmy jedną część kursu z Arno Sternem, ale już po pierwszym dniu szkolenia okazało się, że bardzo dużo osób chciałoby wziąć udział w pełnej wersji kursu, który pozwoli dogłębniej poznać działanie pracowni Arno Sterna i umożliwi otwarcie własnej. Dlatego wypracowaliśmy dla Was kurs Arno Sterna “Malort i zabawa malarska”. Składa się z cyklu trzech szkoleń, których ukończenie daje pełne uprawnienia do prowadzenia pracowni malarskiej Malort według Arno Sterna. Oczywiście zapraszamy również do udziału w wybranych częściach kursu, aby móc bliżej poznać założenia pracowni, a także zmienić podejście do rysunków dzieci.

Kurs Arno Sterna Malort

Pierwsze spotkanie – wprowadzenie do Malortu

W pierwszej części kursu usłyszeliśmy o ponad siedemdziesięcioletniej pracy Arno Sterna – począwszy od założenia pracowni w domu dziecka, w której pracował po wojnie, aż po dzisiejszy Malort. Jesteśmy pod wrażeniem tego, z jaką dokładnością, cierpliwością i ciekawością oddał się pracy nad rysunkami dzieci, których zgromadził ponad pół miliona! Niesamowitym dla nas przeżyciem było zobaczenie chociaż części z tych prac, które są żywym dowodem na to, w jaki wspaniały sposób może się każdy z nas otworzyć i bawić malowaniem.

Chyba wszyscy byli pełni podziwu dla Arno Sterna, który pomimo swojego wieku (94 l.) jest niezwykle aktywnym człowiekiem. Już podczas pierwszego naszego spotkania urzekł nas swoją prostotą, zaangażowaniem, dowcipem oraz całkowitym oddaniem dzieciom oraz ich zabawie, którą coraz częściej zaniedbujemy.

Kurs Arno Sterna Warszawa zdjęcie

Prawdziwa misja

Podczas kursu bardzo wiele słów Arno Sterna nas poruszyło, ale chyba najbardziej zapamiętaliśmy uwagę Arno Sterna, że coraz częściej “zabijamy” w dzieciach ich spontaniczność. Na lekcjach plastyki zamiast zabawy, uczymy dzieci i sprawdzamy ich wiadomości dotyczące historii sztuki, a malowanie jest podporządkowane różnym zasadom.

Arno Stern Odkrywanie śladu cytaty

Dlatego Arno Stern wzywa do zmiany postawy względem dziecka, które bardzo często poprzez nieumiejętną edukację, zamiast czerpać radość i zabawę z rysowania, jest zaprzątnięte niepotrzebnymi terminami z historii sztuki, albo po prostu znudzone.

Podziękowanie

Cieszymy się, że ten temat poruszył wszystkich uczestników do zadawania licznych pytań, prowadzenia ożywionych dyskusji podczas przerw, a co więcej – do woli uczestniczenia w kolejnej części kursu. Jesteśmy poruszeni entuzjazmem uczestników, a ciepłe słowa, jakie usłyszeliśmy, są dla nas wspaniałą nagrodą.

Mamy nadzieję, że tak jak powiedział Arno Stern w swojej książce Odkrywanie śladu: “Od tego momentu w nowy sposób spotkacie się ze śladem dziecka, ale także z samym dzieckiem, które dzięki Waszemu odkryciu będzie mogło doświadczyć swojego śladu. Będziecie współuczestnikami jego entuzjazmu i poczujecie się dobrze, peł­niąc funkcję pomocniczą – jako posługujący w zabawie malar­skiej, którzy nie wykorzystują swojej roli niczym zachłanny kon­sument ekspresji dziecka”.

 

 

 

 

w kategorii: blog
Powrót