Pamięć pierwotna – Arno Stern odc. 6. – WIDEO

Pamięć pierwotna – Arno Stern odc. 6. – WIDEO

 

Seria “Arno Stern – życie, praca, Malort” opowiada o niezwykłych odkryciach Arno Sterna, jego unikatowej pracowni malarskiej “Malort” oraz o tym, dlaczego i co malują dzieci. Arno Stern to uznany pedagog, odkrywca, założyciel autorskiej pracowni malarskiej Malort, którą prowadzi nieprzerwanie od ponad sześćdziesięciu lat; autor książek oraz jeden z bohaterów głośnego filmu dokumentalnego “Alfabet”; ojciec André Sterna.

 

Pamięć pierwotna – Arno Stern – transkrypcja

 

 

Ślad dziecka nie jest tylko zwykłą emisją – jest jak najbardziej cenną, ukrytą cząstką naszej codzienności i mam niepowtarzalną i wyjątkową propozycję dla każdego, by zejść do samej głębi naszej pamięci organicznej zwanej „śladem”.

 

Cieszę się, że obecnie, od bardzo niedawna zresztą, nauki związane z neurobiologią odkryły tzw. pamięć komórkową. Ja nazwałem to zjawisko pamięcią organiczną. To wielka przyjemność dla mnie osobiście, że współcześnie inne dziedziny nauki potwierdzają to moje odkrycie sprzed wielu lat.

 

Kiedy 30 lat temu pytano mnie – gdzie znajduje się owa pamięć organiczna – nie wiedziałem tego. Czy potrzebowałem wiedzieć? Dobrze byłoby znać odpowiedź, ale byłem pewien, że istnieje, a czy znajduje się w brzuchu, w głowie, w kościach czy w nerwach…? Wiedziałem tylko, że to jest to.

Mam jednak pewne zastrzeżenie do tej wiedzy, która stała się dziś prawie powszechna, a mianowicie, że istnieje również możliwość wyrażenia tego, co zostało zapamiętane, a co wymyka się wszelkim procesom myślowym.

 

Idę w tym dalej – uważam, że posiadamy pamięć z przeszłości. Często zadaję pytanie spotkanym osobom o ich wcześniejsze wspomnienia. Zwykle odpowiadają, że pamiętają jakieś wydarzenia z okresu kiedy mieli 3-4 lata, niektórzy jak mieli 2 lata. Ja sam posiadam pewne wspomnienia z okresu 2 lat właśnie. Ale poniżej? Nikt. Nikt nie pamiętał wcześniejszych wydarzeń. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jakie doświadczenia zebrał w swym życiu dwulatek: wielkie wydarzenie-narodziny, to wszystko, co poprzedziło ten moment – rozwój i kształtowanie się organizmu, są to tak doniosłe wydarzenia i wszystko to wymyka się nam…

 

Na ogół nie mamy dostępu do tego co poprzedza ten wiek. Odzyskanie tej możliwości powrotu do naszych początków jest czymś niezwykłym!

 

Ma ona miejsce podczas zabawy w malowanie w warunkach Closlieu.

To wyjątkowe i wielkiej wagi wydarzenie!

w kategorii: blog
Powrót