Rozwój zawodowy nauczycieli – “Kreawtywne szkoły” (fragmenty)

Rozwój zawodowy nauczycieli – “Kreawtywne szkoły” (fragmenty)

Dziś dzielimy się kolejnym fragmentem “Kreatywnych szkół” Kena Robinsona. Tym razem Ken przekonuje jak ważny jest rozwój zawodowy nauczyieli. Polecamy wszystkim tym, którym los edukacji nie jest obojetny.

Zapraszamy do krótkiej lektury 🙂

Nauczanie to niezwykle wymagający zawód. W miarę jak świat się zmienia, wymagania rosną, coraz ważniejsze staje się to, by nauczyciele mieli możliwość regularnego doskonalenia swoich kompetencji. Proces rozwoju szkół jest tak naprawdę procesem rozwoju zawodowego. Ciągły rozwój zawodowy nauczycieli to nie luksus, ale niezbędna inwestycja, warunkująca sukces uczniów, ich szkół i społeczności.

(…)  Wysokie standardy są niezbędne we wszystkich obszarach nauki szkolnej, czego nigdy nie kwestionowano. Wysokie standardy mogą inspirować ludzi i pozwolić im osiągnąć więcej, niż sobie wyobrażali. To stwierdzenie jest tak samo prawdziwe dla muzyki i tańca, jak dla matematyki i fizyki. Jednak aby osiąganie standardów było skuteczne, powinno stanowić bodziec sukcesu, a nie sukces sam w sobie. Niezbędne jest zarówno porozumienie dotyczące tego, jak standardy powinny być ustanawiane, jak i współpraca oparta na wzajemnym szacunku, by je osiągać.

(fragment książki “Kreatywne szkoły” Kena Robinsona)


dobry nauczyciel

“Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia edukację”

W książce Kreatywne szkoły Ken Robinson rozwija myśli zawarte w swojej słynnej prelekcji „Czy szkoły zabijają kreatywność” i prezentuje przełomowe, praktyczne rozwiązania dotyczące kluczowej kwestii dla współczesnych społeczeństw: transformacji szkół i systemów edukacji.

Robinson krytykuje przestarzały, przemysłowy model edukacji i pokazuje, jak wdrożyć wysoce spersonalizowany, ekologiczny model, który pozwala na wykorzystanie bezprecedensowych możliwości XXI wieku, by wykształcić całe osobowości uczniów i przygotować ich do wyzwań współczesnego świata.

Książka Kreatywne szkoły – pełna przykładów, przełomowych badań i rekomendacji profesjonalistów z całego świata, a także napisana z właściwym Robinsonowi wciągającym stylem i poczuciem humoru – zainspiruje nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół i decydentów, by na nowo przemyśleli prawdziwą naturę i cele edukacji.

Co możesz zrobić? Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, nauczycielem, rodzicem, dyrektorem placówki czy decydentem, jeśli w jakikolwiek sposób jesteś zaangażowany w edukację, możesz być częścią zmiany.

 

w kategorii: blog
Powrót