Siewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa

 

manifest, białySiewcy entuzjazmu. Manifest ekologii dzieciństwa André Sterna to zaproszenie do nowego spojrzenia na dzieciństwo – to wezwanie do postawy pełnej zaufania i szacunku do dziecka.

Dzieląc się swoim doświadczeniem oraz przywołując odkrycia współczesnych neurobiologów Stern dowodzi, że najważniejszym czynnikiem rozwoju dziecka jest entuzjazm, który czyni z każdego dziecka prawdziwego geniusza – “dodaje nam skrzydeł, uwalnia od wszelkich przeszkód”. Ten zachwyt wraz z dziecięcą ciekawością oraz niezwykłym zamiłowaniem do zabawy sprawiają, że rozwój i uczenie się są zupełnie naturalnym procesem.

Autor staje się zatem autentycznym rzecznikiem naturalnych predyspozycji dzieci, dzięki którym poznają one otaczającą je rzeczywistość.

 

Książka Siewcy entuzjazmu, mimo niewielkiej objętości, pozwala czytelnikowi na głęboko humanistyczną refleksję na temat szczęścia, godności oraz swobodnego rozwoju człowieka.

 

 

Drzewo najpierw zapuszcza korzenie w ziemi, a dopiero potem wypuszcza gałęzie i owocuje. Tak samo jest z dzieckiem. Korzeniami dziecka są jego więzi z najbliższymi osobami. Więzi te opierają się na szacunku, zaufaniu i tym prostym pojęciu, tak ważnym, ale tak dziś zdewaluowanym – miłości. Jeśli dziecko doświadcza miłości, zaufania i szacunku, to nawet jeśli wokół szaleje wojna – jak to było w przypadku mojego dziadka – jego harmonijny rozwój nie zostanie zachwiany. Rozwój dziecka leży w jego naturze, ale jest ono gotowe w każdej chwili zrezygnować ze swoich wrodzonych predyspozycji, żeby tylko spełnić oczekiwania swoich najważniejszych autorytetów, co nakłada na nas ogromną odpowiedzialność. Dziecko żyje w nieustannym poszukiwaniu więzi i samodzielności – te pojęcia zdają się sprzeczne, a jednak są to dwie fundamentalne rzeczy, których mózg doświadcza jeszcze przed narodzinami. Więź i niezależność zarazem: odwieczna tęsknota człowieka. Przyjęcie naturalnych predyspozycji dziecka, nie wartościując ich i nie potępiając, wymaga od nas odłożenia na bok naszych doświadczeń, oczekiwań, wyobrażeń, przyzwyczajeń, pragnień i warunków. Wszyscy jesteśmy nimi przepełnieni, dlatego nabranie dystansu może być dla nas trudne i napawać niepewnością. Jednakże istnieje droga pozwalająca uniknąć błędów i przezwyciężyć lęk: zawsze wychodzić od dziecka, nigdy od siebie.

André Stern

Premiera: 17 marca 2016

Tytuł oryginału: Semeurs d’enthousiasme. Manifeste pour une écologie de l’enfance

Liczba stron: 32

Oprawa: miękka

Format: 90 x 140 mm

ISBN: 978-83-65532-0-16

Cena: 5,00 zł (w tym 5% VAT)

Zamów książkę

 

 

 

w kategorii: blog
Powrót