Uchwycić Żywioł – recenzja

Uchwycić Żywioł – recenzja

Światowy bestseller Kena Robinsona

Ken Robinson, pedagog, nauczyciel, wykładowca, a także ekspert i reformator systemów edukacji z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem to również – a może przede wszystkim – jeden z największych obrońców ludzkich talentów i kreatywności. Jego bestselerowa książka „Uchwycić Żywioł”, która stanowi rozwinięcie słynnego wykładu TED „Czy szkoły zabijają kreatywność?”, to niesamowity przewodnik po historiach ludzi, którym udało się na nowo połączyć się z naturalnymi talentami, odkryć pasję i znaleźć się w swoim Żywiole.

Uchwycić Żywioł

Czym jest „Żywioł”? To miejsce, w którym nasze naturalne uzdolnienia spotykają się z osobistą pasją. Robinson twierdzi, że nie ma sztywnej reguły, uniwersalnego przepisu dla wszystkich, którzy chcą odnaleźć swój Żywioł, jednak nie pozostawia czytelnika osamotnionego w poszukiwaniach. Mówi o dwóch głównych cechach i dwóch warunkach niezbędnych do znalezienia się w swoim Żywiole. Cechy to uzdolnienie i pasja, a warunkami określa postawę i możliwości. „Kolejność jest mniej więcej taka: Pojąłem to; Kocham to; Chcę tego; Gdzie to jest?”.

Dzięki kilkudziesięciu autentycznym historiom znanych ludzi – jak na przykład: były Beatles Paul McCartney, aktorka Meg Ryan, reżyser Riddley Scott, fizyk Richard Feynman, przedsiębiorca i miliarder Richard Branson czy rysownik Matt Groening – Ken pokazuje, że uchwycić Żywioł może każdy, naprawdę każdy. W książce nie brakuje tzw. „problematycznych uczniów”, „wypalonych pracowników” czy rzekomych „nieudaczników”, których odnalezienie pasji i wykorzystanie naturalnych talentów odmieniło na zawsze, czyniąc z nich ekspertów w swoich dziedzinach lub twórców znanych na całym świecie, a przede wszystkim ludzi prawdziwie szczęśliwych i spełnionych. Dobór bohaterów i historii sprawia, że książka nie jest wyłącznie kompletem porad, ale ciekawym i różnorodnym zbiorem autentycznych historii, które stanowią dowód na niezwykłą kreatywność ludzi oraz to, że każdy przychodzi na świat z ogromnym potencjałem zdolności.

Zamów książkę

Element Uchwycić Żywioł

Styl i język

Wykłady Kena Robinsona znane są nie tylko z tego, że wzruszają i inspirują, dotykając głębokich obszarów naszego życia i współczesnych wyzwań, ale także z bogatego języka, świetnego stylu i talentu do opowiadania, które czynią z Robinsona jednego z najlepszych dzisiejszych mówców. Jego anegdoty, przenikliwe spostrzeżenia oraz niezwykłe poczucie humoru przemawiają do milionów widzów na całym świecie. Podobnie jest z książkami – z „Uchwycić Żywioł” szczególnie. Ken Robinson ma zdolność pisana o rzeczach najistotniejszych bez zbędnego patosu czy moralizatorskiego zacięcia, które mogłoby drażnić czytelnika. W zamian za to, najważniejsze prawdy o ludzkiej kreatywności, systemach edukacji czy dynamicznie zmieniającej się przyszłości podaje czytelnikowi w niezwykle lekki i wciągający sposób, a historie, które stanowią sporą część książki  – i są jedną z jej największych zalet – ożywiają treść, nadając jej autentyczności.

Lektura (prawie) obowiązkowa

„Uchwycić Żywioł” to doskonała propozycja dla tych, którzy wciąż lub na nowo szukają swojego Żywiołu. Ken Robinson przekonuje, że jako ludzie posiadamy niesamowite zdolności, które tylko czekają na odkrycie. Wskazuje także przyczyny, dla których drzemiący w każdym z nas potencjał często pozostaje nieodkryty”. – niestety wielu ludzi nie odnalazło swojego Żywiołu, ponieważ nie rozumie swoich mocy, nie rozumie swojej prawdziwej, jednolitej natury oraz nie rozumie swojego stałego potencjału do odnowy. Najwięcej winy – paradoksalnie, ale i słusznie – Robinson upatruje w edukacji. Na dowód przedstawia niezwykle ciekawe portrety ludzi, którym udało się odnaleźć Żywioł, spełnić marzenia i odnieśli spore sukcesy  – jak łatwo się domyślić, nie działo się to w szkole, a poza nią.

Książka – jakkolwiek uniwersalna – szczególnie może zainteresować: ludzi, którzy szukają swojej drogi; rodziców, którzy chcą wspierać rozwój swoich dzieci, a może na nowo odnaleźć swój Żywioł w dotychczasowej pracy lub rodzicielstwie; nauczycieli, od których tak wiele zależy; oraz dla tych, którzy po prostu są gotowi na ryzyko, które – jak twierdzi Ken – jest niezbędne do robienia czegoś oryginalnego.

w kategorii: blog
Powrót